Od nieco ponad 700 do 988 mln zł - na tyle wykonanie śródmiejskiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) w Gliwicach wyceniły firmy, które złożyły swoje oferty w postępowaniu przetargowym. Najniższą cenę zaproponowało konsorcjum spółki Eurovia Polska.

O otwarciu ofert firm, które chcą zrealizować tę inwestycję, poinformowały w czwartek służby prasowe gliwickiego magistratu. O otrzymanie zlecenia ubiegało się dziewięciu wykonawców - nie tylko z Polski, ale też z Niemiec, Portugalii, Ukrainy i Włoch.

Budowa drugiego i zarazem ostatniego odcinka DTŚ w Gliwicach to skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie. Trasa będzie przebiegała przez mocno zurbanizowany obszar śródmiejski. Odcinek będzie miał 5,6 km. Ma przebiegać od ul. Kujawskiej do ul. Portowej i łączyć się z drogą krajową nr 88. W ścisłym centrum - pod ulicami Dworcową i Zwycięstwa - będzie poprowadzony 500-metrowym tunelem, nad którym w przyszłości może powstać nowa, atrakcyjna przestrzeń miejska.

Władze samorządowe zabiegały, aby ten fragment trasy w jak największym stopniu spełniał oczekiwania mieszkańców. Dlatego zaprojektowano dużo węzłów drogowych, które z jednej strony ułatwią dojazd do DTŚ z różnych ulic i różnych części miasta, z drugiej umożliwią wielu kierowcom spoza Gliwic dotarcie do ważnych obiektów, takich jak Politechnika Śląska czy Centrum Onkologii.

Reklama

"Średnicówka na tym odcinku będzie mieć również zdecydowanie niższe parametry niż w innych miastach. Na pewno nie będzie przypominać autostrady, ale raczej miejską ulicę. Prawie w całości będzie mieć jedną jezdnię z czterema pasami ruchu - po dwa w każdą stronę - podobnie jak na ulicy Pszczyńskiej. Jedynie w części od ulicy Kujawskiej do ulicy Królewskiej Tamy będzie to droga z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdą stronę" - wyjaśnił sekretarz miasta Gliwice Andrzej Karasiński.

Najkorzystniejszą cenowo propozycję przedstawiło konsorcjum, którego liderem jest Eurovia Polska SA. Zaproponowało wykonanie zadania za 700,4 mln zł. Najdroższa z ofert zawierała cenę przekraczającą 988 milionów złotych - podał magistrat.

Postępowanie przetargowe jednak jeszcze się nie zakończyło. Prezes DTŚ Marian Hacuś zaznaczył, że trzeba dokładnie przejrzeć wszystkie oferty. Prawidłowość przeprowadzenia przetargu musi potwierdzić Urząd Zamówień Publicznych. Jeśli nie będzie przeszkód formalnych, przetarg może zakończyć się pod koniec października; wówczas budowa odcinka mogłaby ruszyć jeszcze w tym roku - przewiduje prezes. Zakończenie prac planowane na koniec 2014 r., a otwarcie drogi na początek 2015.

W sierpniu 2014 r. ma być gotowy pierwszy gliwicki odcinek DTŚ o długości 2,8 km - od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej. Budowa, realizowana przez firmę Skanska, już trwa. Jej łączny koszt wyniesie 244,6 mln zł.