"To pierwszy spadek po 32 miesiącach niemal nieprzerwanego wzrostu liczby odprawianych osób w naszym porcie. Wyjątek stanowił kwiecień 2010 r., kiedy spadek ruchu wywołany został przez wybuch islandzkiego wulkanu, oraz wrzesień 2010 r., kiedy na lotnisku prowadzony był remont skrzyżowania dróg startowych" - przekazał w środę Przybylski.

Jak podkreślają władze lotniska, spadek liczby podróżnych był przewidywany. "Wpływ na ten gorszy wynik ma niewątpliwie zlikwidowanie bazy linii Wizz Air oraz wstrzymanie operacji przez OLT Express. Jednak biorąc pod uwagę wielkość ruchu obsługiwanego wcześniej przez obydwu przewoźników w naszym porcie, sierpniowy spadek jest i tak dużo mniejszy, niż można było się spodziewać" - wyjaśnił Przybylski.

Oprócz liczby pasażerów zmniejszyła się również - o 9,3 proc. - liczba operacji lotniczych, których w sierpniu obsłużono w Warszawie 11,9 tys.

Łącznie w okresie styczeń-sierpień na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało ponad 6,7 mln pasażerów (+8,1 proc. w porównaniu rok do roku), z czego 5,6 mln w ruchu międzynarodowym (+1,7 proc.) oraz 1,1 mln w ruchu krajowym (+59,2 proc.).

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2011 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,3 mln pasażerów, co stanowi prawie 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce.