Według wstępnych danych lotniska Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył w czerwcu 348,9 tys. pasażerów, czyli o 45,6 proc. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku w Gdańsku obsłużono ponad 1,4 mln pasażerów.

Rzecznik prasowy portu, Michał Dargacz poinformował w poniedziałek PAP, że "jeszcze nigdy, żadne polskie lotnisko regionalne nie obsłużyło w ciągu miesiąca tak dużej liczby pasażerów".

"Czerwcowy wynik to rekord w skali kraju i historii polskiego lotnictwa" - uważa Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Adam Skonieczny, Kierownik Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu gdańskiego lotniska nie ma wątpliwości, że na taki wynik miał także wpływ ruch związany z mistrzostwami EURO 2012. "Nasze lotnisko obsłużyło około 20 tys. kibiców, co stanowi 5,7 proc. czerwcowego ruchu" - ocenił.

22 czerwca - w tym dniu w Gdańsku odbył się ćwierćfinałowy mecz Niemcy-Grecja - padł również rekord liczby wykonanych operacji w porcie. W ciągu doby było ich 280, co oznacza, że średnio co 5 minut w Gdańsku lądował lub startował samolot, a w jednym momencie na płytach postojowych zaparkowane były 62 maszyny.

Skonieczny zwrócił uwagę, że "w tym czasie, bez najmniejszego problemu port obsłużył każdy lecący do Gdańska samolot, nie przekierowując na lotniska zapasowe ani jednej maszyny".

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku w Gdańsku obsłużono ponad 1,4 mln pasażerów, co stanowi wzrost na poziomie ponad 26 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2011 roku.

W związku m.in. z mistrzostwami Euro gdańskie lotnisko zrealizowało program inwestycyjny o wartości prawie 400 mln zł. Na początku kwietnia został oddany do użytku nowy terminal pasażerski T2, a wcześniej przekazano m.in. drogę kołowania, płytę postojową i stanowiska do odladzania. Dzięki rozbudowie lotnisko będzie mogło obsłużyć rocznie pięć milionów pasażerów, dwa razy więcej niż dotąd. (PAP)

bls/ je/ as/