"Cieszymy się z 3-milionowego pasażera. Tegoroczny wynik potwierdza naszą pozycję lidera wśród portów regionalnych. Obsłużyliśmy o 5 proc. więcej pasażerów niż w roku 2010, znacznie więcej niż zakładały prognozy" - podkreślił prezes Kraków Airport Jan Pamuła.

3-milionową pasażerką w 2011 roku była Martyna Popik, studentka Uniwersytetu Indiana, pochodząca z Bielska-Białej. Podróżowała Lufthansą do Hartford w USA przez Monachium i Nowy Jork. Pasażerka otrzymała od krakowskiego portu voucher o wartości 3 tys. zł na przelot do dowolnego miejsca z siatki regularnych połączeń Kraków Airport.

Do tej pory najlepszy wynik port zanotował w roku 2007, kiedy w Krakowie odprawiono blisko 3,07 mln pasażerów. W zeszłym roku było ich prawie 2,9 mln. Krakowskie lotnisko obsłużyło ponad 26,8 mln osób od początku swojego istnienia, czyli od 1964 r.

Jak zaznaczył prezes, mijający rok był dobry dla lotniska pod względem inwestycyjnym, uzyskało ono bowiem decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę dla nowego terminala i wewnętrznego układu komunikacyjnego.

Pamuła zapowiedział, że w przyszłym roku rozpoczną się prace budowlane przy najważniejszych zaplanowanych inwestycjach, chodzi o terminal, hotel, stację kolejową. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano do początku 2015 r.

Najważniejszą inwestycją portu jest rozbudowa terminala pasażerskiego oraz wewnętrznego układu komunikacyjnego.

Zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, w pierwszym etapie inwestycji będzie zbudowany nowy terminal. Następnie, istniejący terminal międzynarodowy, zostanie wyremontowany i oba budynki będą połączone w jedną bryłę.

Terminal pasażerski po rozbudowie będzie miał blisko 55 tys. m kw. powierzchni użytkowej (obecnie 15 tys.), co pozwoli na odprawienie w ciągu roku ok. 8 mln pasażerów. Nowy wewnętrzny układ komunikacyjny, z dodatkowymi pasami ruchu, ułatwi poruszanie się wokół terminalu, działanie parkingu wielopoziomowego oraz planowanego hotelu.

Wartość budowy i rozbudowy terminalu oraz przebudowy wewnętrznego układu komunikacyjnego to ok. 400 mln zł, z czego 100 mln zł mają stanowić unijne dotacje.

Kraków Airport jest drugim co do wielkości - po warszawskim lotnisku - portem w Polsce. W obecnym sezonie zimowym lotnisko oferuje regularne połączenia do 36 portów w 14 krajach, które wykonuje 13 linii lotniczych - osiem tradycyjnych oraz pięć niskokosztowych.