statystyki

Polski elektryk w 2023 r.? To realny plan [WYWIAD]

autor: Grzegorz Kowalczyk22.01.2020, 08:20; Aktualizacja: 22.01.2020, 10:37
Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland

Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Polandźródło: DGP

- Bateria, która stanowi ok. 40 proc. wartości samochodu elektrycznego, jest najważniejszym elementem łańcucha dostaw. To trudny rynek, ale mamy przy stole kilka dużych firm, które chcą z nami rozmawiać - mówi Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland

Turcja właśnie zaprezentowała prototyp swojego samochodu elektrycznego, a w Polsce ciągle nic. Dlaczego?

Piotr Zaremba, prezes Electromobility Poland: Każdy projekt ma swoją specyfikę i harmonogram. Naszym celem jest nie tylko zbudowanie prototypu. Najważniejsze jest doprowadzenie do uruchomienia masowej produkcji planowane na 2023 r. W Polsce realizowano co najmniej kilka projektów, których celem było zbudowanie samego prototypu samochodu elektrycznego. Niestety nie doczekały się jeszcze komercjalizacji.

Z czego to wynikało?

p.z.: Prototyp powinien powstawać na etapie odpowiedniej dojrzałości projektu. W przeciwnym razie jest on jedynie formą reklamy i próbą przyciągnięcia inwestorów. Czekamy z prezentacją prototypów demonstracyjnych, ponieważ chcemy, aby była ona bardziej wiążąca i pokazywała szerszy kontekst projektowy niż tylko wizualny aspekt.

Łukasz Maliczenko, dyrektor ds. rozwoju technicznego produktu w MEP: Jeśli dysponujemy odpowiednim zapleczem, nie jest dużym wyzwaniem stworzenie jednostkowego egzemplarza auta, które jeździ. Wyzwanie polega na wprowadzeniu go do masowej produkcji, zagwarantowaniu niezawodności czy stworzeniu optymalnego łańcucha dostaw.

Czy skala, jaką mogą zaproponować duzi, globalni gracze, produkujący również poza Europą, nie czyni tego projektu ekstremalnie trudnym?


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie