Czym się kierować przy wyborze auta dla rodziny?

Pojemność samochodu jest jedną z najistotniejszych cech, na które zwracają uwagę rodziny przy wyborze auta. Taki samochód musi oferować wystarczająco miejsca nie tylko dla osób przebywających w przednim rzędzie siedzeń, ale również dla tych podróżujących z tyłu. Nawet jeśli tylną kanapę przez większość czasu będą zajmowały dzieci, to we wnętrzu musi być wystarczająca przestrzeń, by swobodnie zamontować foteliki. Nie raz zdarzy się, że z tyłu usiądą także dorośli, więc nie powinniśmy lekceważyć takich parametrów jak przestrzeń nad głową czy miejsce na nogi. Nie mniej, a może nawet bardziej istotny jest pojemny bagażnik. Samochód rodzinny musi przecież pomieścić przedmioty wszystkich jej członków, a czasami posłuży również do transportu większych rzeczy - nowej pralki czy szafki.

Drugą bardzo istotną cechą dobrego auta rodzinnego jest bezpieczeństwo. W końcu w jego wnętrzu będą podróżowali ci, których kochamy najbardziej. Dlatego wybierając samochód dla rodziny warto zwrócić uwagę na dostępność i zaawansowanie systemów bezpieczeństwa czynnego, liczbę poduszek powietrznych, a także inne rozwiązania wprowadzone przez producenta, by chronić przebywające w nim osoby. Może to być na przykład specjalnie wzmocniona konstrukcja nadwozia. Istotne jest również wyposażenie wnętrza samochodu, które umili długie podróże. Klimatyzacja, najlepiej automatyczna czy system multimedialny to absolutne minimum w samochodzie dla nowoczesnej rodziny.

Każdy rodzic wie, że utrzymanie rodziny nie jest tanie. Więc lepiej, żeby auto dodatkowo nie obciążało domowego budżetu. Dobry samochód rodzinny powinien być również tani w eksploatacji i to zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie. Podstawą jest oczywiście możliwie niskie zużycie paliwa, ale nie tylko. Liczą się także koszty serwisowania. Dlatego warto szukać sprawdzonych, bezawaryjnych konstrukcji od renomowanych producentów, które nie zaskoczą nas nagłą usterką istotnych podzespołów. Tym bardziej, że awaria w środku trasy z bagażnikiem pełnym walizek i zmęczonymi dziećmi na tylnej kanapie zdecydowanie nie należy do przyjemnych doznań.

Niskie spalanie w przypadku samochodu rodzinnego jest bardzo istotne, ale to nie oznacza, że osiągi nie zasługują na uwagę. W czasie długich podróży auto będzie mocno obciążone przez znajdujących się w nim pasażerów i ich bagaże, co nie jest bez wpływu na dynamikę jazdy, zwłaszcza w przypadku słabszych jednostek napędowych. Wybierając rodzinne auto warto zatem zwrócić uwagę na osiągi silnika i znaleźć złoty środek między oszczędnością a komfortem podróżowania. Istotne są również dobre właściwości jezdne, które nie tylko umilą kierowcy prowadzenie samochodu, ale też pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo w czasie gwałtownych manewrów.

Samochody rodzinne od Toyoty

Najpopularniejsi producenci samochodów mają w swoich ofertach wiele samochodów rodzinnych. Znana i ceniona Toyota może nam zaproponować szereg konstrukcji tego rodzaju. I to skierowanych do przeróżnych odbiorców. Osoby szukające kompaktu mogą wybrać Corollę w wersjach TS Kombi i Sedan. Zwolenników minivanów z dużą rodziną zainteresuje hybrydowy i 7-osobowy Prius+ albo jeszcze większy van Proace Verso. A rodziny o bardziej aktywnym stylu życia powinny zwrócić uwagę na uniwersalną Toyotę RAV4, pancernego Hiluxa z podwójną kabiną albo legendę wśród aut terenowych, czyli Toyotę Land Cruiser, która na dodatek występuje również w wersji 7-osobowej. Niemniej dla większości nowoczesnych rodzin, które szukają uniwersalnego samochodu najlepszym wyborem spośród modeli Toyoty okażą się dwa modele w nowych odsłonach - Corolla TS Kombi oraz nowy RAV4.

Toyota Corolla TS Kombi

TS Kombi to jeden z trzech wariantów nowej Corolli, która w tym roku zadebiutowała na naszym rynku. Wersja kombi, tak samo jak odmiana sedan, cechuje się wydłużonym do 2 700 mm rozstawem osi. To sprawia, że samochód dysponuje większą ilością miejsca na tylnej kanapie, a także pojemnym bagażnikiem, który przy rozłożonej kanapie mieści do 596 l. Co więcej rodzinne kombi Toyoty może dysponować systemem ułatwiającym składanie drugiego rzędu siedzeń. To cechy zdecydowanie istotne dla dobrego auta dla rodziny.

Mocną stroną Corolli TS Kombi jest również wyposażenie. Auto już w najtańszej wersji dysponuje klimatyzacją, podgrzewanymi lusterkami, kierownicą z przyciskami do obsługi zainstalowanych systemów czy światłami głównymi w technologii Basic LED. A w wyższych wersjach samochód może dysponować takimi nowoczesnymi rozwiązaniami jak wyświetlacz HUD, interfejsy Android Auto i Apple CarPlay, system audio marki JBL z 8 głośnikami czy czujniki parkowania z układem detekcji przeszkód ICS, który jest zdolny do samodzielnego zatrzymania auta, kiedy za bardzo zbliżymy się do przeszkody. Toyota Corolla TS Kombi 2019 to także bezpieczne auto rodzinne. W standardzie znajdziemy w tym modelu 7 poduszek powietrznych, system automatycznego powiadamiania ratunkowego eCall i pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, w skład którego wchodzą m.in. układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z systemem wykrywania pieszych i rowerzystów czy system wykrywania zmęczenia kierowcy.

Już w najniższej wersji wyposażeniowej rodzinne kombi Toyoty dysponuje również inteligentnym tempomatem adaptacyjnym oraz - w zależności od wybranej konfiguracji napędowej - asystentem utrzymania pasa ruchu lub układem ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu z funkcją powrotu na zadany tor jazdy. Istotna jest również konstrukcja nowej Corolli TS Kombi - auto oparto na nowej platformie w architekturze TNGA, która znacznie zwiększa sztywność nadwozia i obniża środek ciężkości. A to z kolei daje pewniejsze prowadzenie i większą odporność konstrukcji w momencie wypadku.

Na uwagę zasługują również jednostki napędowe, w które Toyota wyposaża Corollę TS Kombi 2019. Do wyboru są trzy źródła napędu - jednostka 1.2 Turbo o mocy 116 KM oraz dwa napędy hybrydowe 1.8 Hybrid 122 KM oraz 2.0 Hybrid Dynamic Force 180 KM. W przypadku rodzinnego auta hybrydy zasługują na wyjątkową uwagę. Ich główną cechą jest niskie zużycie paliwa - spalanie Corolli wyposażonej w układ z jednostką 1.8 wynosi od 4,3 l benzyny na 100 km, a mocniejszy 180-konny napęd zadowoli się niewiele większą ilością paliwa, bo wystarczy mu nawet 4,7 l/100 km. Istotną cechą hybryd Toyoty jest również konstrukcja napędu - auta tego typu nie mają sprzęgła, dwumasowego koła zamachowego czy rozrusznika, więc elementów, które potrafią płatać figle w czasie eksploatacji. Mocniejszy napęd hybrydowy nowej Corolli spodoba się również poszukującym wysokiej dynamiki za kierownicą. Rodzinne kombi Toyoty z układem 2.0 Hybrid Dynamic Force przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,1 s. Przeczytaj więcej na temat Toyoty Corolli TS Kombi.

Toyota RAV4

Z debiutem nowej Corolli zbiegała się również premiera kolejnej generacji najpopularniejszego SUV-a na świecie - Toyoty RAV4. Piąta odsłona modelu jest również oparta na nowej platformie w architekturze TNGA, która daje nie tylko lepsze właściwości jezdne i wyższe bezpieczeństwo, ale i większą przestrzeń we wnętrzu. Nowy RAV4 oferuje więcej miejsca w przednim i tylnym rzędzie siedzeń, a także sporo większy bagażnik. Jego pojemność wzrosła o 79 l i liczy teraz aż 580 l. To dobra wartość nawet jak na rodzinnego SUV-a.

RAV4 2019 zachęca również wyposażeniem. W standardzie samochód dysponuje klimatyzacją z nawiewami w drugim rzędzie siedzeń, kierownicą obszytą skórą, podgrzewanymi lusterkami, systemem multimedialnym z 7-calowym kolorowym ekranem dotykowym i kolorowym wyświetlaczem o przekątnej 4,2 cali na tablicy wskaźników. Podobnie jak w Corolli, w nowej Toyocie RAV4 już od najtańszej wersji również znajdziemy 7 poduszek powietrznych, układ eCall oraz pakiet systemów bezpieczeństwa Toyota Safety Sense. I w tym aucie nie zabrakło też aktywnego tempomatu i systemu czuwającego nad odpowiednim torem jazdy.

W wyższych wersjach wyposażenia rodzinny SUV Toyoty oferuje takie rozwiązania jak system kamer 360 stopni pokazujących obraz wokół auta, stacja bezprzewodowego ładowania telefonu czy system audio JBL z 9 głośnikami. RAV4 2019 może być także wyposażony w cyfrowe lusterko wsteczne. Dzięki dodatkowej kamerze to nowatorskie rozwiązanie pozwala obserwować otoczenie za samochodem nawet wtedy, kiedy bagażnik jest zapełniony przedmiotami aż do podsufitki.

Nowa Toyota RAV4 jest dostępna z dwoma rodzajami jednostek napędowych - benzynową 2.0 173 KM oraz układem hybrydowym 2.5 Hybrid Dynamic Force w dwóch wariantach: 218- i 222-konnym. Mniej mocarny RAV4 Hybrid dysponuje wyłącznie napędem na przednią oś, a odmiana o mocy 222 KM została wyposażona w nowy napęd na cztery koła AWD-i. W tym systemie tylne koła samochodu wprawia w ruch wyłącznie dodatkowy silnik elektryczny, więc konstruktorzy mogli zrezygnować z klasycznego wału napędowego. Dzięki temu inteligentnemu napędowi RAV4 bardzo dobrze radzi sobie również poza asfaltem, co czyni go ciekawą propozycją dla aktywnych rodzin.

Oszczędne rodziny również polubią to auto. Średnie spalanie Toyota RAV4 Hybrid w wariancie 218-konnym zaczyna się już od 5,5 l/100 km, a w przypadku mocniejszej odmiany spalanie RAV4 Hybrid wynosi od 5,6 l. Co ciekawe za tym hybrydowym rodzinnym SUV-em przemawiają również osiągi. Wersja 218 KM przyspiesza od 0 do 100 km/h już w 8,4 s, a wariant 222-konny potrzebuje na to tylko 8,1 s, jest więc najszybszą Toyotą RAV4 kiedykolwiek dostępną na polskim rynku. Więcej na temat nowej RAV4 znajdziecie pod TYM linkiem.

Główne zalety samochodów miejskich

Toyoty Corolla TS Kombi i RAV4 to pełnowymiarowe samochody rodzinne, które bardzo dobrze radzą sobie w długiej trasie. Ale z powodzeniem można używać ich także do codziennych dojazdów do pracy w mieście. W takiej roli najlepiej sprawdzą się warianty hybrydowe tych modeli. W miejskich warunkach hybrydy Toyoty nawet przez ponad połowę czasu i dystansu jazdy korzystają wyłącznie z cichego napędu elektrycznego. Dzięki temu ich spalanie w czasie jazdy w gęstym ruchu jest wyraźnie niższe niż w przypadku klasycznych jednostek benzynowych i Diesla. Corollę TS Kombi i RAV4 można wyposażyć również w szereg rozwiązań dodatkowo ułatwiających jazdę w mieście. Czujniki parkowania z systemem wykrywania przeszkód ICS, układ monitorowania martwego pola w lusterkach czy system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu ułatwiają poruszanie się po ruchliwych ulicach i zatłoczonych parkingach.

Advertisement