Samorządy nie są przygotowane na ustawę pekaesową

autor: Katarzyna Nocuń17.07.2019, 09:16; Aktualizacja: 17.07.2019, 09:18
Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski na dofinansowanie deficytowych linii autobusowych. Jednak większość gmin nie ma zabezpieczonych pieniędzy, by skorzystać z funduszu.

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski na dofinansowanie deficytowych linii autobusowych. Jednak większość gmin nie ma zabezpieczonych pieniędzy, by skorzystać z funduszu.źródło: ShutterStock

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski na dofinansowanie deficytowych linii autobusowych. Jednak większość gmin nie ma zabezpieczonych pieniędzy, by skorzystać z funduszu.

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1123) wchodzi w życie jutro. W założeniach rządu ma ona zapełnić komunikacyjne białe plamy na mapie kraju. Dzięki nowym połączeniom wykluczeni do tej pory transportowo mieszkańcy mają mieć możliwość dotarcia do większych ośrodków, a więc do urzędów, lekarzy i innych usług. Chodzi o wsparcie finansowe połączeń, które przynoszą straty, ale są potrzebne lokalnej społeczności. Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk w ubiegłym tygodniu mówił w Miechowie podczas Konwentu Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski, że „na pierwsze owoce” liczy już w sierpniu i wrześniu. Rządowi szczególnie zależało, by na nowe trasy autobusy ruszyły przed początkiem roku szkolnego. Niektóre samorządy liczą, że z dodatkowych środków dofinansują dojazd podwójnego licealnego rocznika do szkół.

Nowe linie autobusowe

Nowe linie autobusowe

źródło: DGP


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (16)

  • gra na zwłokę ?(2019-07-23 11:15) Zgłoś naruszenie 20

    dlaczego dopiero od 1 sierpnia można będzie składać wnioski ? - nie rozumiem w czym i komu mógłby przeszkadzać wniosek złożony np. dzisiaj ?

    Odpowiedz
  • ZERO przewidywalności !(2019-07-21 12:49) Zgłoś naruszenie 40

    można byłoby dojść do wniosku, iż PiS zamiast przywrócić w naszym kraju cywilizację w zakresie pozamiejskiego drogowego publicznego transportu zbiorowego, powiększałby w Polsce rynek zbytu na wyeksploatowane busy i autobusy z zagranicy - bo nie wydaje się aby rozdrobnieni przewożnicy zaczęliby kupować nowe busy i autobusy po uzyskaniu kontraktu np. na okres czasu wrzesień - grudzień 2019 , czy nawet całoroczne kontrakty , ale tylko na jeden rok , bez pewności uzyskania umowy na lata następne. Wg. mojej logiki , w takiej sytuacji biznesmenom pozostałoby tylko ściągać z zachodnich szrotów , stare najtańsze busy i autobusy , a za kierownicę sadzać najtańszych kierowców na śmieciówkach z za wschodniej granicy. Tak rozumiem te przepisy.

    Odpowiedz
  • jaśkobusy górą ?(2019-07-21 10:10) Zgłoś naruszenie 50

    jednak niestety, trudno jest oprzeć się wrażeniu , że ustawa o funduszu rozwoju połączeń autobusowych , jak też projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie pozamiejskiego drogowego transportu autobusowego mogłyby być napisane pod tzw. "jaśkobusy" , a powinien być napisany w interesie 40-to mln. naszego narodu. wydaje się, że nasz naród chciałby wrócić do cywilizacji także w tym zakresie, wszak żyjemy w Europie

    Odpowiedz
  • PORAŻKA na 100%(2019-07-20 08:02) Zgłoś naruszenie 60

    Rząd PiS ma pełne możliwości ustawodawcze, więc powinien zacząć rządzić także w tej dziedzinie i w końcu powinien napisać dobry projekt ustawy o ptz i ją przyjąć - bo to co się wyprawia z tym projektem UD 126, jak się wydaje może przypominać co najwyżej jakąś pozorację dobrych intencji.

    Odpowiedz
  • kto zabroni bogatemu ?(2019-07-20 07:40) Zgłoś naruszenie 60

    Z tym przywracaniem będzie tak jak z budową parkingu pod oknem człowieka bez samochodu - on będzie przeciw, ale inni będą za , więc parking wybudują i to do jego mieszkania będą lecieć cudze spaliny. Ludzie bez samochodu zawsze przegrają głosowanie, bo jest ich mniej i z reguły nie chodzą na zebrania, bo najczęściej zdrowie i siły im na to nie pozwalają, a i najczęściej nie wierzą że ich zdanie mogłoby być wzięte pod uwagę - Dlatego ludzie już dawno wymyślili , że w normalnym państwie powinna działać mądra , sprawiedliwa i rządząca za pomocą ustaw sejmowych władza - w tym momencie , w naszym kraju już od 4 lat władzę pełni PiS , lecz niestety publicznym transportem ciągle rządzi skompromitowana , fatalna ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z 2010r , zgodnie z którą został zniszczony pozamiejski drogowy ptz w Polsce.

    Odpowiedz
  • Wodzu ratuj !(2019-07-18 08:58) Zgłoś naruszenie 80

    gdybym był Prezesem PiS to w trakcie najbliższej konwencji wyborczej publicznie spaliłbym na stosie opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, a który jak się wydaje mógłby być bardzo szkodliwy dla naszego Narodu Polskiego w zakresie pozamiejskiego drogowego publicznego transportu zbiorowego.

    Odpowiedz
  • czy PiS gra na zwłokę ?(2019-07-18 06:39) Zgłoś naruszenie 80

    zupełnie nie rozumiem, dlaczego PiS w ciągu prawie 4 lat swoich rządów nie naprawił ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie pozamiejskiego publicznego transportu drogowego, przecież każdy dzień działanie tej tragicznie toksycznej naszemu narodowi ustawy tworzy szkodzące i krzywdzące Polaków bardzo trudno odwracalne i długotrwałe fakty.

    Odpowiedz
  • PiS na kolanch ?(2019-07-17 23:58) Zgłoś naruszenie 100

    czy na brzmienie aktualnie obowiązującej w Polsce Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, mogłaby mieć wpływ potrzeba, czy chęć stworzenia dobrego dużego rynku zbytu na zachodnie auta osobowe, busy i autobusy, już mocno wyeksploatowane , których nasi przyjaciele chcieli i zapewne nadal chcą pozbywać się , oczywiście z korzyścią dla siebie ? Czy dlatego w naszej Ojczyżnie wywołano "zjawisko przymusowego posiadania samochodu ? - czy dlatego tylko na najlepszych trasach kursuje "busiarska wolnoamerykanka" na rozklekotanych "jaśkobusach" od merkel ? - czy dlatego dzieci są dowożone do szkoły specjalnymi gimbusami , zamiast PKS-ami, wówczas pieniądze z subwencji oświatowej służyłyby wszystkim i nie byłoby białych plam ? - przecież praktycznie w naszym kraju bez własnego auta nie daje się normalne żyć , a prawie na każdym wiejskim podwórku stoi kilka "szrotów od merkel" - TAK DZIAŁA AKTUALNA, WCIĄŻ OBOWIĄZUJĄCA USTAWA O PTZ ? - w moim pojmowaniu faktów - dlaczego PiS jej nie zmienił ? - przecież chyba powinni wiedzieć , że z powodu tych fatalnych przepisów mamy trujący smog samochodowy i hałas, zakorkowane miasta i drogi, ostatnie drzewa są wycinane na rzecz parkingów., mamy białe plamy komunikacyjne i wykluczony społecznie naród - z powodu samego leczenia czy niezdolności do pracy tracimy grube pieniądze jako państwo i jako osoby fizyczne. CO JEST GRANE ?

    Odpowiedz
  • PIĄTKA KACZYŃSKIEGO minus ?(2019-07-17 22:25) Zgłoś naruszenie 120

    przed oczyma mam widok prezesa PiS ogłaszającego PIĄTKĘ KACZYŃSKIEGO, jak dobrze pamiętam zobowiązania były konkretne, a nawet terminy - szkoda że pani redaktor nie zapytała o realizację tych obietnic, jak rozumiem tekst artykułu.

    Odpowiedz
  • dlaczego PiS tak robi ?(2019-07-17 22:14) Zgłoś naruszenie 110

    szkoda, że pani redaktor nie zapytała ministra o konkretne przyczyny aktualnej tragicznej sytuacji w pozamiejskim drogowym ptz w Polsce, tj. jakie konkretnie Art. i jakich Ustaw krajowych, spowodowały , że mamy "trzeci świat" w sercu UE ? - Dlaczego Ministerstwo Infrastruktury w swoim projekcie nowelizacji ustawy o ptz UD 126 , jak dobrze rozumiem, proponuje utrzymanie zakazu stosowania podstawowych narzędzi dopuszczonych przez Rozp. (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady stosowanych w wielu państwach członkowskich UE ? - a jak powszechnie przypuszcza się to w głównej mierze wprowadzone polską ustawą o ptz zakazy i ograniczenia mogły spowodować zniszczenie pozamiejskiego drogowego ptz w Polsce - Dlaczego PiS nie doprowadziło do nowelizacji fatalnej ustawy o ptz w zakresie pozamiejskiego drogowego ptz w czasie prawie 4 lat swoich rządów ?

    Odpowiedz
  • ZERO SZANS !(2019-07-17 18:07) Zgłoś naruszenie 130

    jeżeli PiS , jak się wydaje nadal ślepo i bezgranicznie liczyłby na samorządy to z przywracaniem połączeń autobusowych w ramach PIĄTKI KACZYŃSKIEGO byłoby tak samo jak z MIESZKANIEM PLUS, czyli wyjątkowo mizernie.

    Odpowiedz
  • PiS umywa ręce ?(2019-07-17 17:57) Zgłoś naruszenie 120

    w tej sprawie Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym musi być tak napisana, aby samorządy nie czuły się jak państwo w państwie, bo tragiczne skutki takich przepisów ponosi cały nasz naród tj. prawie 40 mln. Polaków , przecież żyjemy w środku Europy, a nie w tzw. republice bananowej. PiS musi pokazać, że jest władza państwowa wybrana przez obywateli.

    Odpowiedz
  • prawdą w oczy :(2019-07-17 17:46) Zgłoś naruszenie 100

    WARTO poznać opinię Starosty Lipnowskiego na temat podejścia samorządów do publicznego transportu zbiorowego - należałoby przeczytać :PORTAL SAMORZĄDOWY - Organizacja transportu zbiorowego w powiecie. Receptę zdradza . . . . . . , starosta lipnowski.

    Odpowiedz
  • 1 zł. TO ŚCIEMA ?(2019-07-17 17:36) Zgłoś naruszenie 130

    CAŁE ZŁO NIE WYNIKA Z BRAKU 1 ZŁ /KM , lecz z powodu fatalnej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie pozamiejskiego transportu autobusowego, a niestety tej ustawy PiS nie naprawił , dlatego przełomu nie będzie moim zdaniem.

    Odpowiedz
  • SAMORZĄDOWA SAMOWOLKA ?(2019-07-17 15:59) Zgłoś naruszenie 130

    ta ustawa nie daje żadnej nadziej na przywracanie pozamiejskich połączeń do tzw. białych plam , bo nie powoduje praktycznie żadnych skutków po stronie samorządów - jeszcze nie słyszałem aby jakikolwiek samorząd poniósł jakąkolwiek odpowiedzialność finansową z powodu braku komunikacji publicznej. Wystarczyłoby poczytać wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli, a wszystko byłoby jasne.

    Odpowiedz
  • DZIKI KRAJ ?(2019-07-17 15:48) Zgłoś naruszenie 140

    jak się wydaje, samorządy mają w "głębokim poważaniu ten problem" , więc nie spodziewam się że będę miał możliwość pojechać pozamiejskim publicznym transportem zbiorowym do miejscowości do których jeżdziłem PKS-em za czasów tzw. komuny - teraz tam są białe plamy , tam nie docierają ani autobusy, ani pociągi, ani tzw. jaśkobusy.

    Odpowiedz