LOT łatwo dał się oszukać hakerom. Nie on jeden

autor: Krzysztof Śmietana26.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 26.06.2019, 09:14
Biuro prasowe LOT-u potwierdza, że spółka „padła ofiarą przestępstwa, które polegało na wyłudzeniu środków przeznaczonych na opłaty leasingowe”.

Biuro prasowe LOT-u potwierdza, że spółka „padła ofiarą przestępstwa, które polegało na wyłudzeniu środków przeznaczonych na opłaty leasingowe”.źródło: ShutterStock

Według ekspertów ważne są nie tylko procedury i zabezpieczenia, lecz także ciągłe szkolenie pracowników.

LOT stał się ofiarą oszustwa w listopadzie zeszłego roku. Sprawę ujawniły „Wydarzenia” Polsatu. Oszuści wyłudzili 2,6 mln zł na poczet rzekomej raty za leasingowane samoloty. Pracownica LOT-u dostała przez internet podrobioną fakturę ze zmienionym numerem konta. Pieniądze trafiły do banku na Cyprze. Potem zostały szybko przetransferowane do jednego z państw Azji. Przewoźnikowi udało się odzyskać tylko ok. 750 tys. zł.

Biuro prasowe LOT-u potwierdza, że spółka „padła ofiarą przestępstwa, które polegało na wyłudzeniu środków przeznaczonych na opłaty leasingowe”. Dodaje, że natychmiast została powiadomiona prokuratura. Jak mogło dojść do oszustwa? Czy spółka ma procedury zabezpieczające? LOT twierdzi, że w związku z prowadzonym śledztwem nie może udzielać informacji. Mirosława Chyr z Prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdza, że śledztwo jest w toku.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • AW(2019-06-28 13:13) Zgłoś naruszenie 00

  Hakerzy zhakowali serwery i umysł Pracownicy.

  Odpowiedz
 • Ann(2019-06-30 15:02) Zgłoś naruszenie 00

  Trzeba dodać, że procedury dotyczące IT i cyberbezpieczeństwo nie tylko w LOT, ale w każdej nawet małej firmie to w dzisiejszych czasach najważniejsza sprawa.

  Odpowiedz
 • Ann(2019-07-01 20:40) Zgłoś naruszenie 00

  I dodatkowo zgadzam się z ekspertem, że szkolenia IT z cyber bezpieczeństwa dla pracowników to konieczność. Jeśli tego brakuje to jest to recepta na klęskę w starciu z hackerami.

  Odpowiedz
 • Observer(2019-07-02 22:42) Zgłoś naruszenie 00

  Za ostatnie 3 lata LOT miał łączni prawie 700 milionów złotych zysków, jak sprawdziłam. Wcześniejsze lata same straty. Ten finansowy musiał chyba za dobrze pilnować kosztów, więc trzeba było żeby odszedł...6 miesięcy po zdarzeniu, więc chyba bez związku jedno z drugim.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie