statystyki

Uziemienie maksów kosztuje miliony

autor: Krzysztof Śmietana25.06.2019, 01:33; Aktualizacja: 25.06.2019, 09:20
Na wynajęcie zastępczych maszyn LOT może wydać 40 mln zł

Na wynajęcie zastępczych maszyn LOT może wydać 40 mln złźródło: ShutterStock

Felerne Boeingi 737 MAX mogą wzbić się w powietrze dopiero w grudniu. Sytuacja może mieć wpływ na to, jakie samoloty w przyszłości kupi LOT

Średniodystansowe maksy do niedawna były najlepiej sprzedającym się modelem Boeinga. Na całym świecie uziemiono je w połowie marca, kiedy w Etiopii doszło do drugiej w ciągu pięciu miesięcy katastrofy takiej maszyny. W obu łącznie zginęło 346 osób. Według ekspertów do wypadków przyczyniło się wadliwe działanie systemu MCAS, który ma automatycznie zapobiegać utracie siły nośnej samolotu.

Boeing poprawił już oprogramowanie systemu, ale to agencje nadzoru lotniczego w poszczególnych krajach będą decydować, czy samolot jest bezpieczny. Wcześniej odpowiednie certyfikaty wyda amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa. Jej przedstawiciel ds. bezpieczeństwa Ali Bahrami przyznał niedawno, że maksy powinny wrócić do eksploatacji w USA dopiero w grudniu. To oznacza spore przesunięcie wobec wcześniejszych prognoz Boeinga, który pierwotnie szacował, że samoloty wrócą w maju. Potem mówiono o sierpniu.

Przedłużające się uziemienie maszyn to coraz większe problemy dla przewoźników, w tym dla LOT-u. To miał być jego główny samolot średniego zasięgu. LOT zamówił ich łącznie 15, z czego do momentu uziemienia maksów dostarczono pięć. Latały m.in. do Paryża czy Londynu. Do końca 2019 r. do Polski miało ich trafić jeszcze dziewięć. By ratować siatkę połączeń, LOT wynajął pięć samolotów zastępczych. To Boeingi 737 starszego typu.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie