Logistyka stereotypowo postrzegana jest jako męskie środowisko pracy. W rzeczywistości jednak kobiety świetnie odnajdują się w tej branży, wykonując wiele różnorodnych zadań. Pracują w magazynach, zarządzają terminalami i obsługują wózki widłowe.
Emilia Piechocka / Media / BARTLOMIEJ RYZY COMBO IMAGES

Na oferty pracy do naszych magazynów w większości odpowiadają panowie, bowiem logistyka magazynowa zazwyczaj kojarzy się ze światem mężczyzn, choć nie jest to prawdą – wyjaśnia Emilia Piechocka, HR Biznes Partner w DB Schenker, i dodaje: – Mamy wiele ofert dla kobiet w magazynach. To np. realizacja usług dodatkowych, takich jak etykietowanie towaru, przygotowywanie zestawów promocyjnych czy kontrola jakości. Zatrudniamy również panie ze specjalistycznymi kwalifikacjami, które zajmują się np. haftowaniem lub obsługują wózki widłowe.

Halyna Tomashevska w DB Schenker pracuje już cztery lata. Jest jedną z pań, które mają odpowiednie uprawnienia. – Traktuję swoje zadania bardzo poważnie, ponieważ zdaję sobie sprawę, że praca w magazynie, szczególnie z wykorzystaniem wózka widłowego, wiąże się z odpowiedzialnością. Musimy dbać o bezpieczeństwo nasze i innych pracowników – wyjaśnia. W pracy pomaga jej zgrany zespół, który dobrze się rozumie. – Tu codziennie dzieje się coś nowego – dodaje.

Svitlana Teslenko rozpoczęła pracę u DB Schenker trzy lata temu. – Samo zdobycie uprawnień operatora wózka widłowego nie było dla mnie trudne. Co więcej, jazda takim pojazdem może być interesująca – mówi. Inna Ryman również jest operatorem wózka widłowego. Ma już kilka lat doświadczenia w branży i nie planuje jej zmieniać, bo praca jest dla niej ciekawa i nie sprawia trudności. – Bardzo ważne dla mnie jest to, że w naszym magazynie mamy zgrany zespół – podkreśla Inna.

Anna Waluśkiewicz zaczynała w 2014 r. jako pracownica magazynu logistycznego DB Schenker w Chorzowie. Teraz jest koordynatorem obsługi logistycznej. Powtarza za Aleksandrem Wielkim, że „nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do wykonania”. – Tylko nasza wewnętrzna samodyscyplina i chęci poznania czegoś nowego prowadzą do sukcesu. Sukces nie zależy tylko od jednej osoby, a od wspólnej pracy wielu ludzi i ich zaangażowania. Dziękuję moim współpracownikom, wszystkim razem i każdej osobie z osobna – mówi.

Do pracy w magazynach DB Schenker poszukuje osób zarówno z uprawnieniami do obsługi wózków widłowych, jak i bez uprawnień. Tych drugich szkoli i pomaga w zdobyciu niezbędnego przygotowania zawodowego. – Zapraszamy do współpracy różnych kandydatów o różnych umiejętnościach. W przypadku braku specyficznych uprawnień pomagamy w poszerzeniu kwalifikacji. Zależy nam na osobach, które chętnie się uczą. W niektórych lokalizacjach organizujemy specjalne kursy, by pracownicy mogli zdobyć np. uprawnienia UDT. Do wszystkich naszych specjalności biznesowych szukamy osób z otwartą głową, które nie boją się kwestionować status quo i którym bliska jest kultura Lean Management – tłumaczy Emilia Piechocka.

W branży logistycznej dużo się dzieje, o czym przekonała się Paulina Wiśniewska, która od pięciu lat pracuje w gdańskim magazynie DB Schenker. Swoją przygodę rozpoczęła jako stażystka, a praca miała być dla niej jedynie zajęciem w czasie wakacji. Teraz jest m.in. specjalistką ds. obsługi logistycznej i doskonalenia biznesu. – Bardzo dużo kobiet nie zdaje sobie sprawy, że odnalazłoby się w branży logistycznej. To stereotyp, że ta praca jest dla mężczyzn – mówi. Paulina od początku angażuje się też w wolontariat pracowniczy. – Organizuję w pracy akcje wolontariackie w ramach firmowego programu Czas Pomagania, w których uczestniczą pracownicy, przewoźnicy i klienci – wyjaśnia. Jakie rady dla kobiet ma Paulina? – Nie poddawajcie się i próbujcie! Przychodząc do pracy, byłam osobą niepewną siebie. Bałam się, że nie dam rady. Trzeba się jednak odważyć. Jeśli chce się coś osiągnąć, logistyka jest świetnym miejscem, by się realizować.

Media / PhotographerBartek Banaszak

Dla młodych dziewczyn, które rozważają pracę w branży TSL, pomocne mogą być szkoły o profilach logistycznych. – Panie, które mają już pewne doświadczenie zawodowe poza tym sektorem, a są zainteresowane pracą w logistyce, zachęcam do śledzenia informacji na temat DB Schenker, przeglądania naszych ogłoszeń rekrutacyjnych i aplikowania. Logistyka to branża, która pozwala rozwijać się w wielu obszarach – mówi Emilia Piechocka.

– Nigdy nie planowałam pracować w branży logistycznej. To była moja pierwsza praca, studiowałam biologię i widziałam się w laboratorium, a nie w logistyce – mówi Monika Bojko, szefowa terminalu w Lublinie, która od 10 lat związana jest z DB Schenker. Monika wykonywała wiele zajęć, w międzyczasie została też mamą. Obejmując funkcję szefowej terminalu, musiała zmierzyć z wieloma wyzwaniami. – W DB Schenker, gdzie kultura organizacyjna jest na wysokim poziomie, to nie płeć ma znaczenie, a raczej charakter człowieka, jego determinacja. Praca w logistyce jest dla ludzi dynamicznych, komunikatywnych – wyjaśnia. Zauważa też, że kobiety często chcą być perfekcjonistkami, przez co trudniej im się odnaleźć w branży logistycznej, gdzie trzeba zarządzać priorytetami. – Ważną sprawą jest to, by nie próbować na siłę być idealną i perfekcyjną – podsumowuje.