Na oferty pracy do naszych magazynów w większości odpowiadają panowie, bowiem logistyka magazynowa zazwyczaj kojarzy się ze światem mężczyzn, choć nie jest to prawdą – wyjaśnia Emilia Piechocka, HR Biznes Partner w DB Schenker, i dodaje: – Mamy wiele ofert dla kobiet w magazynach. To np. realizacja usług dodatkowych, takich jak etykietowanie towaru, przygotowywanie zestawów promocyjnych czy kontrola jakości. Zatrudniamy również panie ze specjalistycznymi kwalifikacjami, które zajmują się np. haftowaniem lub obsługują wózki widłowe.

Halyna Tomashevska w DB Schenker pracuje już cztery lata. Jest jedną z pań, które mają odpowiednie uprawnienia. – Traktuję swoje zadania bardzo poważnie, ponieważ zdaję sobie sprawę, że praca w magazynie, szczególnie z wykorzystaniem wózka widłowego, wiąże się z odpowiedzialnością. Musimy dbać o bezpieczeństwo nasze i innych pracowników – wyjaśnia. W pracy pomaga jej zgrany zespół, który dobrze się rozumie. – Tu codziennie dzieje się coś nowego – dodaje.

Svitlana Teslenko rozpoczęła pracę u DB Schenker trzy lata temu. – Samo zdobycie uprawnień operatora wózka widłowego nie było dla mnie trudne. Co więcej, jazda takim pojazdem może być interesująca – mówi. Inna Ryman również jest operatorem wózka widłowego. Ma już kilka lat doświadczenia w branży i nie planuje jej zmieniać, bo praca jest dla niej ciekawa i nie sprawia trudności. – Bardzo ważne dla mnie jest to, że w naszym magazynie mamy zgrany zespół – podkreśla Inna.

Anna Waluśkiewicz zaczynała w 2014 r. jako pracownica magazynu logistycznego DB Schenker w Chorzowie. Teraz jest koordynatorem obsługi logistycznej. Powtarza za Aleksandrem Wielkim, że „nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do wykonania”. – Tylko nasza wewnętrzna samodyscyplina i chęci poznania czegoś nowego prowadzą do sukcesu. Sukces nie zależy tylko od jednej osoby, a od wspólnej pracy wielu ludzi i ich zaangażowania. Dziękuję moim współpracownikom, wszystkim razem i każdej osobie z osobna – mówi.

Do pracy w magazynach DB Schenker poszukuje osób zarówno z uprawnieniami do obsługi wózków widłowych, jak i bez uprawnień. Tych drugich szkoli i pomaga w zdobyciu niezbędnego przygotowania zawodowego. – Zapraszamy do współpracy różnych kandydatów o różnych umiejętnościach. W przypadku braku specyficznych uprawnień pomagamy w poszerzeniu kwalifikacji. Zależy nam na osobach, które chętnie się uczą. W niektórych lokalizacjach organizujemy specjalne kursy, by pracownicy mogli zdobyć np. uprawnienia UDT. Do wszystkich naszych specjalności biznesowych szukamy osób z otwartą głową, które nie boją się kwestionować status quo i którym bliska jest kultura Lean Management – tłumaczy Emilia Piechocka.

W branży logistycznej dużo się dzieje, o czym przekonała się Paulina Wiśniewska, która od pięciu lat pracuje w gdańskim magazynie DB Schenker. Swoją przygodę rozpoczęła jako stażystka, a praca miała być dla niej jedynie zajęciem w czasie wakacji. Teraz jest m.in. specjalistką ds. obsługi logistycznej i doskonalenia biznesu. – Bardzo dużo kobiet nie zdaje sobie sprawy, że odnalazłoby się w branży logistycznej. To stereotyp, że ta praca jest dla mężczyzn – mówi. Paulina od początku angażuje się też w wolontariat pracowniczy. – Organizuję w pracy akcje wolontariackie w ramach firmowego programu Czas Pomagania, w których uczestniczą pracownicy, przewoźnicy i klienci – wyjaśnia. Jakie rady dla kobiet ma Paulina? – Nie poddawajcie się i próbujcie! Przychodząc do pracy, byłam osobą niepewną siebie. Bałam się, że nie dam rady. Trzeba się jednak odważyć. Jeśli chce się coś osiągnąć, logistyka jest świetnym miejscem, by się realizować.

Emilia Piechocka

Emilia Piechocka

źródło: Materiały Prasowe

Dla młodych dziewczyn, które rozważają pracę w branży TSL, pomocne mogą być szkoły o profilach logistycznych. – Panie, które mają już pewne doświadczenie zawodowe poza tym sektorem, a są zainteresowane pracą w logistyce, zachęcam do śledzenia informacji na temat DB Schenker, przeglądania naszych ogłoszeń rekrutacyjnych i aplikowania. Logistyka to branża, która pozwala rozwijać się w wielu obszarach – mówi Emilia Piechocka.

– Nigdy nie planowałam pracować w branży logistycznej. To była moja pierwsza praca, studiowałam biologię i widziałam się w laboratorium, a nie w logistyce – mówi Monika Bojko, szefowa terminalu w Lublinie, która od 10 lat związana jest z DB Schenker. Monika wykonywała wiele zajęć, w międzyczasie została też mamą. Obejmując funkcję szefowej terminalu, musiała zmierzyć z wieloma wyzwaniami. – W DB Schenker, gdzie kultura organizacyjna jest na wysokim poziomie, to nie płeć ma znaczenie, a raczej charakter człowieka, jego determinacja. Praca w logistyce jest dla ludzi dynamicznych, komunikatywnych – wyjaśnia. Zauważa też, że kobiety często chcą być perfekcjonistkami, przez co trudniej im się odnaleźć w branży logistycznej, gdzie trzeba zarządzać priorytetami. – Ważną sprawą jest to, by nie próbować na siłę być idealną i perfekcyjną – podsumowuje.

źródło: Materiały Prasowe