statystyki

Operatorzy wózków widłowych tracą uprawnienia

autor: Piotr Szymaniak14.08.2019, 08:04; Aktualizacja: 14.08.2019, 08:46
1 tys. nawet tyle osób dziennie przystępuje obecnie do egzaminów na operatorów żurawi, wózków widłowych i innych urządzeń transportu bliskiego

1 tys. nawet tyle osób dziennie przystępuje obecnie do egzaminów na operatorów żurawi, wózków widłowych i innych urządzeń transportu bliskiegoźródło: ShutterStock

Do końca roku operatorzy wózków widłowych, którzy uzyskali uprawnienia przed 2004 r., będą musieli zdać egzamin w Urzędzie Dozoru Technicznego. W przeciwnym razie stracą możliwość wykonywania tego typu zawodu.

To efekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 47), które weszło w życie 10 sierpnia. Zgodnie z par. 18 imienne zezwolenia do obsługi wózka widłowego, które są wydawane przez pracodawcę i ważne są na terenie zakładu pracy, wydane przed 31 grudnia 2004 r. tracą ważność 31 grudnia 2019 r.

Z kolei do końca przyszłego roku stracą ważność zezwolenia wydane przed końcem 2014 r. Natomiast na mocy dokumentów wydanych po 1 stycznia 2015 r. operatorzy wózków widłowych będą mogli legalnie pracować nie później niż do 31 grudnia 2021 r.

Przy czym dotyczy to tylko tych osób, które przynajmniej do końca roku będą pracować w tej samej firmie. Przy zmianie pracodawcy zezwolenie imienne traci ważność. Jednak w odróżnieniu od lat ubiegłych kolejny pracodawca nie będzie już mógł wystawić nowego pozwolenia, tylko trzeba będzie zdobyć zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi wózków jezdniowych w UDT.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • Ja(2019-08-14 14:29) Zgłoś naruszenie 563

    Wyciąganie pieniędzy. Złodzieje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Szak(2019-08-14 14:21) Zgłoś naruszenie 473

    Jak prawo może działać wstecz?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • JoKeR(2019-08-14 16:34) Zgłoś naruszenie 401

    Prawo jazdy mają ludzie niektórzy tyle lat, że przepisy zmieniały się kilka razy i nadal będą się zmieniać. Uprawnienia mają dalej. Jak można doświadczonego operatora wózków widłowych wysyłać na jakiś egzamin UDT, przecież już nic nowego nie nauczy się, jedynie doświadczony operator może szkolić młodego. Po prostu szukają kasy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 8888(2019-08-14 16:33) Zgłoś naruszenie 403

    Niech oddadzą kasę za to idioci bo nie po to robiłem uprawnienia by je stracić złodzieje

    Odpowiedz
  • adserty(2019-08-14 10:20) Zgłoś naruszenie 321

    monopolista ma się nieźle...

    Odpowiedz
  • Bart78.(2019-08-14 18:03) Zgłoś naruszenie 313

    Tak.Niech ten egzaminator UDTu przyjdzie do mojej pracy i pokaże mi jak on daje rade na wózku.Chcą badania i tak robie.Dlaczego mam jeszcze raz płacić i podchodzić do egzaminu.Tylko u nas prawo działa wstecz.Złodzieje.

    Odpowiedz
  • ja tez(2019-08-14 16:03) Zgłoś naruszenie 221

    kto za to zaplaci ? my czy pracodawca?

    Odpowiedz
  • Operator (2019-08-14 19:16) Zgłoś naruszenie 140

    Panowie jeśli macie uprawnienia wydane przez UDT to nie robicie żadnego egzaminu... Są i będą ważne... jedynie wewnętrzne uprawnienia od pracodawcy tracą ważność.... Jeśli macie legitymację wydana przez Urząd Dozoru Technicznego macie wszystko w głębokim poszanowaniu.... NiePozdrawiam autora artykułu

    Odpowiedz
  • Kawka (2019-08-14 19:06) Zgłoś naruszenie 124

    W całej Europie uprawnienia na wózek widlowy ważne są 5 lat więc witaj Europo

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zły(2019-08-14 19:11) Zgłoś naruszenie 112

    Czy Wsteczne lata pracowałem bezprawnie i świeży operator ma większe doświadczenie i wiedzę?. . W normalnym kraju z stażem powinno się uzyskiwać wyższe kategorie na dany sprzęt bez kasę i egzaminów. Kategorie na przykład spycharki ładowarki to jest czysty wymysł i skok na kasę..

    Odpowiedz
  • Złodzieje(2019-08-14 17:51) Zgłoś naruszenie 110

    Za komuny uprawnienia robiono 2 miesiące mechanika elektryka BHP hydraulika obsługa ot 1 , ot2 , OC itd. Teraz dwa tygodnie po bólu. Coś tu nie gra ktoś tu chce Ukraść pieniądze. Co Następne ???

    Odpowiedz
  • zxc(2019-08-15 13:05) Zgłoś naruszenie 101

    PIS = Przekręt i Szalbierstwo Żeby rozdawać to trzeba komuś zabrać...

    Odpowiedz
  • Glupita(2019-08-14 18:38) Zgłoś naruszenie 72

    To jedt tylko w Polsce możliwe. Jacpo 12 latach moge stracic uprawnienia. A prawo działa w stecz. Hory kraj a tn co to wymyslil to powinien nas Utrzymywac jak steace prace.

    Odpowiedz
  • autop(2019-08-16 16:17) Zgłoś naruszenie 60

    Tylko polak tak traktuje polaka. Wyciagnąć od niego kasę bez podstawnie ale w imie kaduka prawa. Złodziejeeeeeeeeee

    Odpowiedz