statystyki

Choć OC nie drożeje, towarzystwa nie tracą

autor: Paulina Jagielska27.09.2018, 07:40; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:29
W poprzednich trzech latach stawki wzrosły średnio o 35 proc. – jak wynika z danych zebranych przez Rankomat.

W poprzednich trzech latach stawki wzrosły średnio o 35 proc. – jak wynika z danych zebranych przez Rankomat.źródło: ShutterStock

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych ustabilizowały się po trzech latach wzrostów. Średnia składka na polisę OC wynosiła w II kw. 2018 r. 574,8 zł i była taka sama jak w II kw. 2017 r. – szacuje Polska Izba Ubezpieczeń.

Według porównywarki ubezpieczeń Rankomat w I półroczu przeciętna polisa kosztowała 740 zł, ale równocześnie jej cena była o prawie 7 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że gospodarstwa domowe wydały na OC komunikacyjne minimalnie mniej niż rok wcześniej.

W poprzednich trzech latach stawki wzrosły średnio o 35 proc. – jak wynika z danych zebranych przez Rankomat. Na dążenie do podwyżek wpływ miało to, że segment polis odpowiedzialności cywilnej kierowców był nierentowny. – Wzrost cen był również spowodowany podniesieniem sum gwarancyjnych – podkreśla Przemysław Pepla, ekspert ds. ubezpieczeń z porównywarki mfind. Ale potem ceny poszły w dół.

Renata Pajewska-Kwaśny z Katedry Ryzyka i Ubezpieczeń w SGH ocenia, że jednym z tego powodów był wzrost konkurencji – na rynek weszły dwie firmy z atrakcyjną ofertą cenową, co spowodowało, że pozostali ubezpieczyciele zareagowali na ten fakt rekalkulacją swoich cen. Chociaż rynek komunikacyjny jest mocno skoncentrowany. Według danych KNF ponad trzy czwarte składek zebranych z grupy 10 (OC) trafiło do pięciu ubezpieczycieli.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie