statystyki

NIK: Porty zatoną, jeśli nie będzie do nich jak dojechać

autor: Krzysztof Śmietana25.09.2018, 07:50; Aktualizacja: 25.09.2018, 08:28
Zdaniem zarządów portów problemem są odcinki ostatniej mili.

Zdaniem zarządów portów problemem są odcinki ostatniej mili.źródło: ShutterStock

Poważną barierą uniemożliwiającą ich szybki rozwój jest fatalny stan prowadzących do nich dróg – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

NIK zbadała infrastrukturę zapewniającą dostęp do portów morskich, czyli trasy dojazdowe, linie kolejowe, a także akces od strony morza. Według raportu fatalnie wypadają zwłaszcza drogi.

Do żadnego z portów – w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu – nie prowadzi trasa, która spełniałaby najwyższe standardy dotyczące obciążeń. Jak czytamy w raporcie NIK: „O ile postęp prac przy budowie głównych tras na terenie Polski można uznać za zadowalający, to problemem są, na co wskazywały zarządy portów, tzw. odcinki ostatniej mili, czyli drogi łączące bezpośrednio port z drogami krajowymi”. Kontrolerzy wskazują, że najgorzej jest w przypadku dojazdu do portu w Gdyni. „Drogi przebiegające przez Gdynię nie są nawet bliskie spełnienia standardów drogi o wysokiej jakości. Przez Gdynię przebiegają najwyżej drogi powiatowe, tj. drogi, po których dozwolony jest jedynie ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t. Cały ruch do i z portu w Gdyni prowadzony jest tzw. Trasą im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, która jest drogą powiatową, niespełniającą wymaganych standardów i niezaspokajającą potrzeb tego portu. Aktualny stan drogowej infrastruktury dostępowej do portu w Gdyni zagraża sprawnemu funkcjonowaniu i rozwojowi tego portu” – można przeczytać w raporcie NIK.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie