Nowy prezes spółki odpowiedzialnej za budowę CPK jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokatem i partnerem zarządzającym w kancelarii adwokackiej zajmującej się obsługą biznesu. Obronił doktorat w Polskiej Akademii Nauk na temat sytuacji geostrategicznej Stanów Zjednoczonych i Chin na Zachodnim Pacyfiku i w Eurazji w kontekście amerykańskiej koncepcji wojny powietrzno-morskiej.

Jak podaje na swojej stronie internetowej, "w Potomac Foundation oraz w Fundacji Pułaskiego zajmuje się geopolityką, bezpieczeństwem oraz konfliktami zbrojnymi, w tym planowaniem przyszłego pola walki". Jest członkiem Rady Budowy Okrętów w Gdyni.

Bartosiak interesuje się także polityką bezpieczeństwa USA oraz rywalizacji największych mocarstw, w tym kwestiami bezpieczeństwa na Zachodnim Pacyfiku i w Eurazji. Jak podaje na swojej stronie internetowej, "jest ekspertem nowoczesnej sztuki wojennej i wojny morskiej, dyrektorem Programu Gier Wojennych i Symulacji w Fundacji Pułaskiego oraz Senior Fellow w Potomac Foundation w Waszyngtonie".

Bartosiak należy do zespołu doradczego pełnomocnika rządu Mikołaja Wilda ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Jako członek zespołu doradczego miał swój ogromny udział w przygotowaniu i opracowaniu wizji i misji CPK. Ten jego udział był tak znaczny, że jesteśmy spokojni o wyzwania, przed jakimi ten projekt stoi. Jesteśmy pewni, że (Bartosiak – PAP) stawi im czoła z sukcesem" - zapewnił Wild.