Transport: Dwie kary za jedno naruszenie

autor: Piotr Szymaniak03.09.2018, 08:08; Aktualizacja: 03.09.2018, 09:08
Zmienia się też odpowiedzialność osoby zarządzającej transportem.

Zmienia się też odpowiedzialność osoby zarządzającej transportem.źródło: ShutterStock

Za przekroczenie dopuszczalnej masy ciężarówki grozi kara do 10 tys. zł na podstawie ustawy o transporcie drogowym. Ale za to samo sankcje przewiduje już kodeks drogowy.

Nowe kary za przekroczenie dopuszczalnych mas i wymiarów zakłada wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1481). Rozpiętość sankcji w postaci administracyjnych kar pieniężnych wynosi od 500 zł do 10 tys. zł w przypadku przeładowania ciężarówki oraz od 1 tys. zł do 5 tys. zł w przypadku przekroczenia jej dopuszczalnych wymiarów.

Która podstawa prawna

Jednocześnie uprawnienia do kontrolowania pojazdów w tym zakresie, oprócz Inspekcji Transportu Drogowego, zyskują jeszcze policja, Straż Graniczna, a nawet Służba Celno-Skarbowa. Zgodnie z art. 90c ust. 1 ITD będzie musiała ważyć przynajmniej 5 proc. kontrolowanych pojazdów, aczkolwiek już w ubiegłym roku ważeniem objęto 7 proc. Tymczasem od dziś będą ogromne wątpliwości dotyczące nakładania przez inspektorów kar za przeciążenia. Bo oprócz nowych sankcji przewidzianych w ustawie o transporcie drogowym, w ustawie ‒ Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260 ze zm.) opisane są sankcje za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia. Tutaj przewoźnikowi grozi konieczność zapłaty nawet 15 tys. zł.

‒ Moim zdaniem absolutnie nie wchodzi w grę nałożenie dwóch kar za jeden czyn. A gdyby nawet inspektorzy tak właśnie postępowali, to uważam, że sądy administracyjne powinny natychmiast uchylić taką decyzję – mówi Adam Wojnarowski, radca prawny specjalizujący się w prawie transportowym. – Pozostaje jednak pytanie, którą podstawę prawną zastosować. Obawiam się, że zwykle inspektor będzie chciał wykorzystać te przepisy, które w danym wypadku pozwolą na nałożenie surowszej sankcji – dodaje prawnik.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie