Rząd w tym roku przeznaczy 1,3 mld zł na budowę oraz remonty dróg gminnych i powiatowych - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wojewodowie mają szczególne zadanie - patrzenie na mapę dróg i łączenie ich w ciągi komunikacyjne.

Rząd w 2018 r. przeznaczy 1,3 mld złotych na budowę oraz remonty dróg gminnych i powiatowych. To o 500 mln zł więcej niż planowano. Samorządy miały czas do 15 kwietnia br. na składanie wniosków o dotację z nowego Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

"W tym roku przeznaczamy - już przeznaczyliśmy, dzisiejszy dzień ma to właśnie potwierdzić - bezprecedensową kwotę na budowę, remonty dróg lokalnych. To jest kwota 1 mld 300 mln zł. Z tą ostatnią transzą - dużą, niespodziewaną pozytywną niespodzianką dla mieszkańców powiatów gmin, czyli 500 mln zł" - mówił premier podczas odprawy z wojewodami, poświęconej programowi rozwoju dróg lokalnych.

Premier podkreślił, że wojewodowie mają szczególne zadanie, "patrzenia niejako z lotu ptaka na mapę dróg i łączenia pomiędzy sobą w strategiczny sposób ciągów komunikacyjnych".

"Jak rozmawiamy z mieszkańcami, to przede wszystkim oczekują realizacji poszczególnych projektów, w tym przypadku konkretnej realizacji projektów drogowych. Projektów, remontów dróg, budowy dróg. I to, że państwo wojewodowie się tak świetnie spisaliście, że w ciągu praktycznie kilku tygodni wykonaliście tę pracę zbierania wszystkich wniosków, analizy, oceny, oceny potrzeb i że mieliści na uwadze w szczególności te gminy, te powiaty, które nigdy nie dostały wcześniej środków na remonty, na budowę dróg (...) - za to chciałem szczególne podziękować. Za sprawną pracę, która na pewno przełoży się na wyższą jakość życia obywateli, na komfort, na bezpieczeństwo, na niższe emisje substancji szkodliwych" - tłumaczył szef rządu.

Jak mówił, "Polska to nie tylko wielkie metropolie i arterie komunikacyjne pomiędzy nimi (...) my patrzymy na potrzeby rozwojowe właśnie Polski powiatowej - nazwijmy ją tak umownie - również z punktu widzenia doprowadzenia ciągów komunikacyjnych do tych dużych dróg ekspresowych, autostrad, do dróg krajowych - w taki sposób utworzy się jakby całościowy system, gdzie te małe gminy (...) do tej pory często zaniedbywane, zapomniane, będą miały dużo lepszy dostęp do środków komunikacji publicznej, do inwestycji, w związku z tym do szans rozwojowych" - powiedział.

Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wojewodowe wywiązali się ze swojego zadania znakomicie. "500 mln zł wkładu ze strony państwa na kolejną transzę inwestycji - na Fundusz Dróg Lokalnych. Zostały konkursy przeprowadzone w poszczególnych województwach, sprawnie. Do 15 kwietnia samorządowcy mogli aplikować o te środki. To jest kolejna transza. Pierwsza transza, która popłynęła ze strony rządu, to była kwota 800 mln zł, plus wkład własny samorządów. Te pieniądze dodatkowe, które znalazły się wskutek oczekiwań i próśb samorządowców kierowanych do pana premiera ze strony wojewodów - to jest kwota 500 mln zł" - powiedział Brudziński.