statystyki

Ochrona środowiska: Samorządy będą mogły pobierać opłaty za wjazd do centrum miasta

autor: Jakub Pawłowski23.05.2018, 07:25; Aktualizacja: 23.05.2018, 08:25
Powód jest prosty: dotychczas, bez możliwości pobierania opłaty, wprowadzenie strefy wiązałoby się z kategorycznym zamknięciem centrum miast dla zdecydowanej większości kierowców.

Powód jest prosty: dotychczas, bez możliwości pobierania opłaty, wprowadzenie strefy wiązałoby się z kategorycznym zamknięciem centrum miast dla zdecydowanej większości kierowców.źródło: ShutterStock


Samorządy będą mogły pobierać opłaty za wjazd do centrum miasta od kierowców aut z napędem innym niż elektryczny, wodorowy lub na gaz. Ale tylko w godz. 9–17 i maksymalnie 2,5 zł za godzinę. Ograniczenia w tzw. strefach czystego transportu nie będą już bowiem obowiązywać poza szczytem. Tak zadecydowali posłowie sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

To jedna z poprawek do projektu nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz.U. z 2018 r. poz. 650). Nie tylko powołuje ona do życia Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, z którego mają iść dopłaty dla samorządów inwestujących w elektromobilność, ale też doprecyzowuje funkcjonowanie tzw. stref niskoemisyjnego transportu.

Przepisy regulujące strefy znacząco odstają od wstępnych pomysłów resortu energii. Miały być one – na wzór rozwiązań stosowanych np. w Londynie czy Paryżu – panaceum na zakorkowane ulice w centrach polskich miast i przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń powietrza. Do poruszania się po strefach, które wyznaczałyby samorządy, miały być dopuszczone tylko pojazdy spełniające najbardziej wyśrubowane wymogi środowiskowe. Pozostałe miałyby zakaz wjazdu do tych stref albo musiałyby płacić za taki przywilej.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • Marian(2018-06-08 07:43) Zgłoś naruszenie 20

  To taki łapacz smogu, z tego co czytałem. Ogólnie fajne rozwiązanie, które zdecydowanie powinno być wykorzystane na większą skalę. Ale z tego, co wiem, to poza tą farbą w Implancie będą też inne eko technologie zastosowane. Warto o tym poczytac.

  Odpowiedz
 • euro(2018-06-11 10:21) Zgłoś naruszenie 10

  to jest rozwiązanie dla urzędników, zamiast opłat zrobić zielone płuco centra w większych miastach - będzie zdrowiej i handelek podatki przyniesie :)

  Odpowiedz
 • Misiek(2018-06-12 22:16) Zgłoś naruszenie 00

  aż z ciekawości wyszukałem to, o czym piszecie z tym Implantem i faktycznie sporo eko technologii :)

  Odpowiedz
 • Marian(2018-06-04 09:33) Zgłoś naruszenie 00

  Warto walczyć ze smogiem, bo to, co teraz się dzieje to jakaś masakra.... powinno powstawać coraz więcej dobrych inicjatyw, takich jak Implant w Warszawie, gdzie nawet cała konstrukcja ma być pomalowana farbą, która pochłania smog. Popieram!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie