statystyki

Elektromobilności jeszcze nie ma, a już budzi wątpliwości

autor: Jakub Pawłowski23.01.2018, 07:20; Aktualizacja: 23.01.2018, 08:41
Podczas prac nad ustawą przedstawiciele resortu energii nie kryli, że zależy im na czasie.

Podczas prac nad ustawą przedstawiciele resortu energii nie kryli, że zależy im na czasie.źródło: ShutterStock

Jeszcze w tym miesiącu prezydent powinien podpisać ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych (druk sejmowy 2147). Nie uwzględniono w niej żadnych poprawek zgłoszonych w trakcie prac w Senacie. A było ich wiele, poczynając od rozszerzenia kręgu dopuszczonych do wjazdu do stref czystego transportu o osoby niepełnosprawne (obecnie wykluczone z tego przywileju), po korzystniejsze ulgi finansowe dla kierowców niskoemisyjnych aut.

Niewykluczone, że część z tych poprawek samorządy będą musiały uwzględnić w przyszłości. Bo chociaż nowe regulacje nie zaczęły jeszcze obowiązywać, to wkrótce mogą być nowelizowane. Już teraz Ministerstwo Energii zapowiada, że wiele norm i regulacji będzie dopiero doprecyzowywanych w późniejszych aktach prawnych.

W efekcie samorządy muszą już teraz planować niemałe inwestycje, m.in. w niskoemisyjny tabor czy wymianę aut służbowych urzędników na zasilane napędem elektrycznym, nie mając wcale pewności, czy rządzący nie zmienią wkrótce reguł gry.

Prawo (już) do zmiany?

Podczas prac nad ustawą przedstawiciele resortu energii nie kryli, że zależy im na czasie. Przekonywali, że pośpiech jest złem koniecznym, bo wisi nad nami groźba kar za niewdrożenie unijnej dyrektywy 2014/94/UE w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.

Zobowiązuje nas ona do budowy stacji do zasilania pojazdów alternatywnymi paliwami (gaz, prąd, wodór) po to, by kierowcy podróżujący po Europie ekologicznymi pojazdami mogli zasilić je na terytorium każdego państwa członkowskiego. Na wywiązanie się z tego obowiązku mamy czas do lutego – przekonywał w Senacie podsekretarz stanu Michał Kurtyka.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie