statystyki

Walka z lewym paliwem w baku na pół gwizdka

autor: Piotr Szymaniak15.11.2017, 18:00
W projekcie znalazły się też przepisy, których celem jest zwalczenie działalności handlowej w szarej strefie.

W projekcie znalazły się też przepisy, których celem jest zwalczenie działalności handlowej w szarej strefie.źródło: ShutterStock

Do uzgodnień trafił we wtorek projekt zmian m.in. w ustawie o transporcie drogowym. Miał być realizacją planów resortu na skuteczniejszą walkę ze stosowaniem przez firmy transportowe nielegalnego paliwa. W myśl założeń przewoźnik, który notorycznie wykorzystuje np. olej opałowy zamiast oleju napędowego, miał stracić licencję. Nawet z uzasadnienia projektu wynika, że MF chciał przede wszystkim uderzyć w przedsiębiorców posiadających duże pojazdy.

„Zastosowanie takiej konsekwencji wynika ze skali użycia paliw przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób lub w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy, co w przypadku nieuprawnionego wykorzystywania oleju opałowego do celów napędowych, wiąże się z poważnym narażeniem na uszczuplenie należności podatkowych przez podmioty prowadzące taką działalność. (Dla przykładu: pojemność zbiorników paliwa autokarów kształtuje się w granicach 600 – 1000 litrów, a ciągników siodłowych w granicach 1200 – 1500 litrów)” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Kłopot w tym, że pośrednictwo w przewozie rzeczy nie polega na wykonywaniu przewozów, lecz łączeniu nadawcy towaru z firmą przewozową. Taką działalność prowadzą np. giełdy transportowe.

– W praktyce nigdy nie dojdzie do naruszenia tych przepisów przez przedsiębiorcę będącego tylko pośrednikiem, a więc i do zastosowania sankcji – mówi Piotr Mikiel ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Natomiast jeśli firma jest nie tylko pośrednikiem, ale i przewoźnikiem, to ujawnienie jazdy na lewym paliwie skończyć się może jedynie odebraniem licencji na pierwszą z tych działalności.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie