Lux Express wychodzi z Polski. Estoński przewoźnik autokarowy działał u nas dwa lata. Swój ruch tłumaczy chęcią skupienia się na dynamicznie rozwijającym się rynku w krajach bałtyckich. 1 kwietnia przestanie działać większość tras na terenie Polski. Firma nie będzie już obsługiwać tras z Warszawy i Krakowa do Pragi, Budapesztu, Wiednia, Bratysławy, Brna czy Donovaly. Nadal będą możliwe podróże z Warszawy do krajów bałtyckich i miast takich jak: Wilno, Kowno, Ryga czy Tallin. W ciągu ostatnich dwóch lat Lux Express miał u nas ok. 700 tys. pasażerów.
Wezwania na InPost i Integer. AI Prime, fundusz z grupy Advent International, i Rafał Brzoska, założyciel Integera i InPostu, chcą wspólnie przejąć kontrolę nad obydwiema spółkami i zdjąć je z giełdy. Fundusz ogłosił wezwanie, w którym chce skupić 70,01 proc. akcji Integera. Przy zaoferowanej cenie 41,1 zł za papier może go to kosztować 223 mln zł. Pozostałe 29,99 proc. Integera należy do Rafała Brzoski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w ogłoszonym jednocześnie wezwaniu na InPost wystarczy skupienie przez AI Prime 42 proc. akcji, bo pozostałe 58 proc. należy do Integera. Za jeden papier InPost pozostali akcjonariusze mogą dostać 9,5 zł. Advent zapowiedział, że zapewni grupie Integer 500 mln zł kapitału, którego firma bardzo potrzebuje z powodu kłopotów z płynnością i zbliżającymi się terminami spłaty zadłużenia.
Handlowe inwestycje. Sieć sklepów spożywczych Żabka zmienia właściciela. Od Mid Europa Partners firmę przejmą fundusze CVC Capital Partners. Żadna ze stron nie podaje wartości transakcji, a na rynku pojawiały się spekulacje, że może to być ponad 1 mld euro. Żabka Polska jest właścicielem 4,5 tys. sklepów spożywczych pod markami Żabka i Freshmarket. W 2011 r. Mid Europa kupił Żabkę za ok. 400 mln euro.
Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, zainwestuje u nas do końca roku ok. 400 mln euro. To niemal 60 proc. wydatków, jakie portugalska grupa wyda na swoje przedsięwzięcia na świecie w 2017 r. Wydatki w Polsce zwiększy ze względu na korzystne warunki ekonomiczne, m.in. z powodu programu „Rodzina 500 plus”.
Słabość banków. Royal Bank of Scotland stracił w 2016 r. 6,96 mld funtów wobec 1,98 mld straty netto rok wcześniej. To skutek m.in. kosztów postępowań administracyjnych i sądowych, w których uczestniczy bank. Założył np. wartą 3,8 mld funtów rezerwę na toczące się w USA postępowanie związane ze sprzedażą toksycznych papierów zabezpieczonych kredytami hipotecznymi. Rozczarował też HSBC, którego zysk brutto spadł w 2016 r. o 62 proc. do 7,1 mld dol. z powodu spowolnienia gospodarczego na głównych rynkach w Hongkongu i Wielkiej Brytanii. Prognozy analityków wskazywały, że będzie to 14,4 mld dol. Kurs tego banku na londyńskiej giełdzie w ubiegłym tygodniu spadł o ponad 8 proc.