Bąk: Trump, mam auto dla Ciebie

autor: Łukasz Bąk10.02.2017, 07:25; Aktualizacja: 10.02.2017, 08:30
Volkswagen Up!

Volkswagen Up!źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Po gigantycznym karambolu, jaki miał miejsce kilka tygodni temu na A1 pod Łodzią, ktoś rzucił pomysł, by bezwzględnie zakazać ciężarówkom wyprzedzania się na ekspresówkach i autostradach. I automatycznie przyklasnęło mu pół Polski. Informację szybko podchwyciło Ministerstwo Infrastruktury i Nicnierobienia, które podobno poważnie zastanawia się nad przygotowaniem stosownego przepisu. I wszyscy powtarzają taki sam argument: „manewr ten zmusza w wielu przypadkach kierowców aut osobowych jadących za ciężarówkami do nagłego hamowania. Samo wyprzedzanie zaś bywa czasochłonne, co prowadzi do utrudnień w płynności ruchu”.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (5)

 • wq(2017-02-12 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  Za każdym razem jak jadę autostradą widzę wyprzedzające się TIRy.

  Odpowiedz
 • cd(2017-02-11 11:50) Zgłoś naruszenie 00

  Autor pisze jakieś zmyślenia decyzja zakazująca wyprzedzania się na autostradach przez TIR-y jest słuszna, sam byłem zmuszony jechać z wyprzedzającymi się TIR-ami przez ok 15 km albo celowo blokowali drogę albo jeden nie dawał się wyprzedzić drugiemu. Gdyby wprowadzono NAKAZ ZMNIEJSZENIA PRĘDKOŚCI POJAZDOWI WYPRZEDZANEMU TO TAKI ZAKAZ NIE BYŁBY KONIECZNY. Kiedyś taki NAKAZ obowiązywał ale naprawiacze prawa to zlikwidowali i mamy jak mamy.

  Odpowiedz
 • Gutek(2017-02-10 13:44) Zgłoś naruszenie 20

  Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami tiry (i inne auta ciężarowe o dopuszczalnej masie >3,5 t) mogą na autostradach osiągać prędkość 80 km/h. Serio! Gdyby ten przepis nie był martwy, to tiry nie miałyby raczej możliwości wyprzedzania wolniejszych uczestników ruchu. Nowoczesne ciągniki/tiry mają elektroniczne ograniczenie prędkości maksymalnej ustawione na ~90 km/h więc nie dziwi, że próbują wyprzedzać swoich kolegów jadących 80 km/h. Prosta zmiana przepisu o zakazie wyprzedzania, skorelowana z akcją policji skrupulatnie kontrolującą prędkość tirów przez kilka miesięcy i już byłby spokój. Tirowcy nauczyliby się jeździć karnie jak w Niemczech, budżet państwa zasiliłyby pieniądze z mandatów, a kierowcy osobówek wreszcie nie mieliby na kogo narzekać :-)

  Odpowiedz
 • kto wie(2017-02-10 11:17) Zgłoś naruszenie 20

  Kontynuując wątek kandydatów na kierowców: w polskich warunkach każdy powinien przechodzić test na IQ a otrzymanie prawa jazdy powinno być dla posiadaczy IQ > 115 Dopiero wówczas unikniemy wyprzedzających się na autostradzie ciężarówek albo kierowców jadących lewym pasem 70km/h/

  Odpowiedz
 • turysta(2017-02-10 11:13) Zgłoś naruszenie 40

  autor zapewne widział up!- a przez szybę w salonie. Jeżdzę takim prywatnie, podczas gdy służbowo używam skody citygo. Skoda jest głośniejsza i bardziej niewygodna: już po przejechaniu 100 km mam ochotę z niej wysiąć i kontynuować podróż pociągiem. Up! to co innego: wbrew twierdzeniom autora jest dobrze wyciszony - jak na samochód tej klasy. Bez problemu mogę nim przejechać 1000 km w ciągu jednego dnia (Kraków - Monachium) i po dotarciu do celu nie muszę szukać ortopedy czy masażysty, co by miało miejsce gdybym jeździł citygo. Jadąc do Monachium po niemieckich autostradach (obecnie rozgrzebanych ze względu na remonty) widzę kolumnę tirów grzcznie jadących prawym pasem. nikt nikogo nie wyprzedza, chyba że się trafi kierowca z Białorusi. W polskich warunkach należałoby zabroić wyprzedzania siętirów na autostradzie, bo nie po to płacę za przejazd autostradę by się wlec kilometrami za wyprzedzającą ciężarówką. Pomiajm już fakt, że w Niemczech gówne autostrady mają 3 pasy ruchu, więc zawsze jest miejscedla wyprzedzającego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie