statystyki

Przewozy lotnicze w Polsce: Wielu pasażerów, zysków mało

autor: Konrad Majszyk19.01.2017, 07:36; Aktualizacja: 19.01.2017, 07:58
telefon-lotnisko-roaming

W 2016 r. liczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych przebiła 34 mln, zwiększając się w porównaniu z 2015 r. o prawie 4 mln.źródło: ShutterStock

Przewozy lotnicze biją w Polsce kolejne rekordy. Operatorzy większości lotnisk nie są jednak w stanie wyprowadzić wyników finansowych nad kreskę.

W 2016 r. liczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych przebiła 34 mln, zwiększając się w porównaniu z 2015 r. o prawie 4 mln. Takie dane podaje serwis Fly4free.pl, podobne są szacunki Pasażer.com. Ich wyliczenia zgadzają się z prognozą DGP z grudnia wykonaną na podstawie deklaracji portów lotniczych. Na razie to wciąż nie są dane ostateczne, bo oficjalnych wyliczeń za miniony rok nie przedstawiły jeszcze lotniska w Gdańsku i Szymanach.

Wiemy jednak, że Tomasz Kloskowski, prezes lotniska w Gdańsku, dziś ogłosi, iż jego port przekroczył w 2016 r. wyczekiwaną granicę 4 mln pasażerów. Konferencji z okazji okrągłego wyniku nie będzie mógł zorganizować Radosław Włoszek, prezes lotniska w Krakowie. Temu portowi do przekroczenia 5 mln zabrakło około półtora dnia regularnych operacji lotniczych. W związku z tym zamknie rok wynikiem 4,99 mln pasażerów, co i tak oznacza wzrost o 18 proc. w skali roku.

Wśród portów błyszczy ten największy w Polsce – Lotnisko Chopina odprawiło o 1,6 mln pasażerów więcej niż rok wcześniej. Jeszcze w grudniu ostrożna prognoza mówiła o 12,5 mln pasażerów, ale za sprawą świątecznego szczytu przewozowego wynik przekroczył 12,8 mln. Chopin uruchomił w ubiegłym roku 41 nowych połączeń, z czego 23 – LOT. Według witryny Anna.aero główny warszawski port w 2016 r. miał pod tym względem największą dynamikę w Europie.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie