statystyki

Przewozy lotnicze w Polsce: Wielu pasażerów, zysków mało

autor: Konrad Majszyk19.01.2017, 07:36; Aktualizacja: 19.01.2017, 07:58
telefon-lotnisko-roaming

W 2016 r. liczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych przebiła 34 mln, zwiększając się w porównaniu z 2015 r. o prawie 4 mln.źródło: ShutterStock

Przewozy lotnicze biją w Polsce kolejne rekordy. Operatorzy większości lotnisk nie są jednak w stanie wyprowadzić wyników finansowych nad kreskę.

W 2016 r. liczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych przebiła 34 mln, zwiększając się w porównaniu z 2015 r. o prawie 4 mln. Takie dane podaje serwis Fly4free.pl, podobne są szacunki Pasażer.com. Ich wyliczenia zgadzają się z prognozą DGP z grudnia wykonaną na podstawie deklaracji portów lotniczych. Na razie to wciąż nie są dane ostateczne, bo oficjalnych wyliczeń za miniony rok nie przedstawiły jeszcze lotniska w Gdańsku i Szymanach.

Wiemy jednak, że Tomasz Kloskowski, prezes lotniska w Gdańsku, dziś ogłosi, iż jego port przekroczył w 2016 r. wyczekiwaną granicę 4 mln pasażerów. Konferencji z okazji okrągłego wyniku nie będzie mógł zorganizować Radosław Włoszek, prezes lotniska w Krakowie. Temu portowi do przekroczenia 5 mln zabrakło około półtora dnia regularnych operacji lotniczych. W związku z tym zamknie rok wynikiem 4,99 mln pasażerów, co i tak oznacza wzrost o 18 proc. w skali roku.

Wśród portów błyszczy ten największy w Polsce – Lotnisko Chopina odprawiło o 1,6 mln pasażerów więcej niż rok wcześniej. Jeszcze w grudniu ostrożna prognoza mówiła o 12,5 mln pasażerów, ale za sprawą świątecznego szczytu przewozowego wynik przekroczył 12,8 mln. Chopin uruchomił w ubiegłym roku 41 nowych połączeń, z czego 23 – LOT. Według witryny Anna.aero główny warszawski port w 2016 r. miał pod tym względem największą dynamikę w Europie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie