statystyki

Eldorado dla firm telekomunikacyjnych. O ile wyeliminuje się nieprecyzyjne zapisy...

29.03.2016, 11:40; Aktualizacja: 29.03.2016, 12:12
telefon-usługi-konsument

Przedsiębiorca będzie mógł budować szybką sieć telekomunikacyjną w tym samym czasie i w tym samym miejscu co inny podmiot realizujący własną inwestycję ze środków publicznych – czyli łatwiej i szybciej.źródło: ShutterStock

Przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt megaustawy, która ma przyspieszyć i ułatwić prowadzenie inwestycji telekomunikacyjnych, zwłaszcza budowę sieci szerokopasmowych, budzi kontrowersje.

Z jednej strony niezadowolenie wyrażają sami operatorzy sieci telekomunikacyjnych, szczególnie ci, którzy zainwestowali w infrastrukturę. Będą musieli na życzenie innego przedsiębiorcy ubiegającego się o dostęp do niej nie tylko udostępnić informacje na jej temat na obszarze, na którym konkurent planuje realizację szybkiej sieci telekomunikacyjnej, ale i umożliwić mu inspekcję określonych elementów tej infrastruktury. Z drugiej strony część prawników uważa, że wiele przepisów jest nieprecyzyjnych i niejednoznacznych. Zarzuty dotyczą m.in. przepisów przejściowych. W efekcie – zdaniem ekspertów – zamiast przyspieszyć i uprościć proces inwestycyjny, nowela może przynieść skutek odwrotny.

Czasu na poprawę przepisów jest mało, bo zarówno autor projektu, Ministerstwo Cyfryzacji, jak i Centrum Informacji Rządu chcą wprowadzać nowe regulacje już od 1 lipca br. Co tak naprawdę zostanie zmienione w megaustawie i jakie zastrzeżenia zgłaszają eksperci?

Jakie nowe obowiązki nakłada ustawa

● Obowiązek udzielania informacji o posiadanej infrastrukturze technicznej oraz umożliwienia przeprowadzenia fizycznej inspekcji elementów tej infrastruktury przez przedstawicieli przedsiębiorcy telekomunikacyjnego. Na stosowny wniosek takiej firmy inny przedsiębiorca telekomunikacyjny lub podmiot wykonujący zadania z zakresu użyteczności publicznej będą zobowiązani udzielić informacji o infrastrukturze technicznej oraz o wykonywanych lub planowanych robotach (jeśli te informacje nie są dostępne na stronach Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji).


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane