statystyki

GIODO zlustruje bezpieczeństwo w UPC: Pracownicy mieli dostęp do skrzynek pocztowych klientów?

autor: Jakub Styczyński10.02.2016, 07:39; Aktualizacja: 10.02.2016, 08:40
telewizja, internet, telefon

Sprawę nagłośnił jeden z internautów. Podczas wizyty technika UPC w związku z przedłużeniem umowy i wymianą dekodera zauważył, że monter ma na zleceniu usługi wydrukowany login i hasło do prywatnej e-poczty abonenta, założonej w domenie UPC.źródło: ShutterStock

Pracownicy operatora internetu mogą mieć dostęp do haseł skrzynek pocztowych założonych w domenie usługi. GIODO zapowiada kontrolę.

Sprawę nagłośnił jeden z internautów. Podczas wizyty technika UPC w związku z przedłużeniem umowy i wymianą dekodera zauważył, że monter ma na zleceniu usługi wydrukowany login i hasło do prywatnej e-poczty abonenta, założonej w domenie UPC. Nie było to hasło „fabryczne”, lecz to, które ustanowił użytkownik.

Doktor Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda podkreśla, że to niedopuszczalne.

– Monter lub inni pracownicy firmy mogą zgubić hasło, celowo udostępnić lub używać w nieokreślonych celach. Dane mogą być też wykradzione przez hakerów – mówi.

Generalny inspektor ochrony danych osobowych deklaruje, że zajmie się sprawą i wyjaśni jej okoliczności. Co do zasady bowiem hasła użytkowników przechowywane w bazie systemu operatora powinny być tam zakodowane, co gwarantuje zapewnienie ich poufności. Firma UPC zarzeka się, że odpowiedzialność za błąd ponosi system, który tylko w pojedynczym przypadku zachował się nieprawidłowo. Podjęto też kroki, aby ta sytuacja już się nie powtórzyła. Jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi, czy sprawa została rozwiązana indywidualnie, czy zmieniła się cała architektura systemu.

To ważne, bowiem GIODO informuje, że jeśli hasła użytkowników wciąż są udostępniane nieuprawnionym, to doszło do naruszenia przepisów ustawy o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1182 ze zm., dalej: u.o.d.o.) i ustawy – Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 243 ze zm., dalej: p.t.). Zgodnie z art. 36 ust. 1 u.o.d.o. administrator danych (w tym przypadku spółka UPC Polska) musi zastosować środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przed przetwarzaniem danych osobowych, a w szczególności przed ich udostępnieniem nieupoważnionym. Zgodnie z art. 51 tej ustawy sankcją za nieumyślne złamanie przepisu jest grzywna, kara ograniczenia bądź pozbawienia wolności do roku – a lat dwóch w przypadku jego umyślnego nieprzestrzegania.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • xymena(2016-02-10 19:55) Zgłoś naruszenie 70

    GIODO totalnie olewa swoje obowiązki i nie pilnuje przestrzegania przepisów o ochronie danych wrażliwych.. Dzisiaj byle instytucja domaga się od klientów bez powodu , pełnych danych z peselem i nr dowodu osobistego. Zamówiłam u kamieniarza wymianę pomnika na cmentarzu na nowy. Okazało się, że biuro cmentarza komunalnego wręczyło kamieniarzowi (!) formularz, na którym ja jako dysponent grobu miałam podać swoje wszystkie dane wrażliwe, a kamieniarz miał to przekazać do biura. Gdy organizowałam pogrzeb wystarczyło podać imię i nazwisko i adres. Ciekawe po co im pesel do wymiany pomnika? Zapisuję się w przychodni pierwszy raz do lekarza, rejestratorka przez telefon prosi o podanie peselu. Kto z tym zrobi porządek??? Sygnalizowałam to tej instytucji, nawet nie raczyli odpowiedzieć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane