statystyki

Prezes T-Mobile: Rozmowy komórkowe tańsze już nie będą

autor: Krzysztof Majdan, Marek Tejchman12.01.2016, 07:33; Aktualizacja: 12.01.2016, 08:53
Adam Sawicki, prezes T-Mobile Polska

Adam Sawicki, prezes T-Mobile Polskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W ostatnich latach średni przychód na abonenta stał się w Polsce jednym z najniższych w Europie, co jest efektem rynku czterech graczy i ciągłych obniżek cen – mówi Adam Sawicki, prezes T-Mobile Polska.

Na czym będą zarabiały telekomy za 5–10 lat?

Najważniejszy dla klienta jest i będzie dostęp do jego zasobów w sieci za pośrednictwem internetu stacjonarnego lub mobilnego. Coraz mniej rozmawiamy przez telefon, coraz więcej korzystamy z aplikacji i transmisji danych – ten trend będzie się coraz bardziej nasilać. Poza tym na rynek pracy wchodzi pokolenie, które nie wyobraża sobie życia bez mobilnego internetu. Dlatego w tak dużym kraju, z rozproszonymi mieszkańcami, mobilna infrastruktura pozostanie podstawowym kanałem dostępu do treści w sieci.

Wartość rynku kurczy się od kilku lat. Sama transmisja danych wystarczy, by te spadki zahamować?

W ostatnich latach średni przychód na abonenta stał się w Polsce jednym z najniższych w Europie, co jest efektem rynku czterech graczy i ciągłych obniżek cen. Uważam, że nie ma już przestrzeni do dalszej erozji cen, a dzięki rosnącej popularności aplikacji mobilnych oraz większej konsumpcji treści w sieci w 2016 roku powinniśmy zaobserwować małą stabilizację na rynku, ale jeszcze nie jego wzrost.

Skoro transmisja danych jest tak ważna, dlaczego T-Mobile domaga się unieważnienia aukcji LTE, co może odwlec rozwój internetu mobilnego? Bo za blok zapłacił o pół miliarda więcej niż Play?

Niż Play czy Orange. Od samego początku protestowaliśmy i pokazywaliśmy błędne rozwiązania zapisane w aukcji. Jedynym pozytywnym faktem jest to, że aukcja w końcu się wydarzyła, chociaż należy zauważyć, że stało się to dwa lata później, niż powinno. Sama licytacja była prowadzona w sztuczny sposób, bez jakiejkolwiek weryfikacji oferentów. W końcu minister arbitralnie zatrzymał aukcję i de facto zastąpił ją przetargiem. Aukcje wygrywa ten, kto zapłaci najwięcej, a inne rozwiązanie to zaprzeczenie jej idei. Mamy tu takie nawarstwienie błędów, że jedynym sposobem na ich rozwiązanie wydaje się przecięcie węzła gordyjskiego. Zależy nam na szybkim rozwiązaniu tego problemu, aby klienci mogli korzystać z szybkiego mobilnego internetu tam, gdzie dziś jest to niemożliwe. Więc jeżeli są inne, szybsze alternatywy niż unieważnienie aukcji, to jesteśmy otwarci na takie rozwiązania.

Wiedzieliście wcześniej, że 115. dzień będzie ostatnim na dotychczasowych zasadach. Później runda finałowa z zamkniętymi kopertami.

Wiedzieliśmy i przeciwko temu stanowczo protestowaliśmy. Przedstawiliśmy również rozwiązania alternatywne. Dlaczego został wybrany akurat 115. dzień? Sam chciałbym wiedzieć. Cały kalendarz został tak zaprojektowany, by był to właśnie 115. dzień, kilka tygodni przed wyborami. Minister do aukcji wprowadził element nieaukcyjny. Rezultatem jest wynik rażąco dyskryminujący ze względu na wspomniane już potężne różnice w cenach. A sama uśredniona cena za 5 MHz pasma z zakresu 800 MHz przewyższa kilkakrotnie nie tylko początkowe estymacje budżetowe i ceny osiągnięte w innych krajach Unii, ale też drastycznie uszczupla możliwości inwestycyjne operatorów. Dla porównania: łączne ceny z aukcji to mniej więcej tyle, ile operatorzy zainwestowali w ciągu ostatnich trzech lat. Za te same pieniądze można by wybudować od zera dwie kompletne sieci mobilne w Polsce. Dzisiaj Polska zajmuje ostatnie miejsce w europejskim rankingu cyfrowej gospodarki i społeczeństwa. Jeżeli chcemy to zmienić, to potrzebne są szybkie inwestycje w rozbudowę infrastruktury, a tylko operatorzy potrafią to zrobić sprawnie. Nie wiem, czy ktoś zdaje sobie z tego sprawę, ale pieniędzy przeznaczonych na aukcję zabraknie operatorom właśnie na inwestycje w rozbudowę infrastruktury.

Wierzycie, że uda się ten węzeł przeciąć? Regulator też namęczył się przy aukcji i raczej nie zgodzi się zaczynać zabawy od nowa. Minister Streżyńska również tego nie chce, choć formę aukcji krytykowała. W poprzednich aukcjach też domagano się unieważnienia, a nic z tego nie wyszło.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Cccc(2016-01-12 19:46) Zgłoś naruszenie 40

  T-mobile nic nierobi i jesli chodzi o oferte prepaid jako jedyny operator nie udostepnil klientom oferty no limit. Wiekszosc operatorow oferuje no limit (kom. Stacj. Sms i 5/10gb za 30zl (orange virgin lyca itp)

  Odpowiedz
 • głupkowaty uśmiech(2016-01-13 20:02) Zgłoś naruszenie 22

  Widząc uśmiech na twarzy PREZESUNIA natychmiast rezygnuję z WSZELKICH usług T-Mobila

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Michał(2016-01-13 23:15) Zgłoś naruszenie 10

  Byłem w Heyah i odradzam. Na umowie nie miałem warunków tylko NAZWĘ oferty. Miesiąc po podpisaniu umowy zostało mi obcięte połowę benefitów (przestałem mieć darmowe smsy i zmniejszono limit danych o połowę). Oczywiście wszystko w zgodzie z umową bo gorsza oferta dalej miała nazwę taką samą jak ta lepszą, która obowiązywała w czasie podpisywania umowy. Innymi słowy w T-mobile nie istnieje coś takiego jak kontrola kosztów bo z miesiąca na miesiąc mogą abonentowi podnieść ceny usług. Nawet bez wcześniejszej informacji. Przestrzegam i odradzam

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nar(2016-01-15 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  Czy mozna rozwiazac umowe na internet w Orange skoro stary telefon nie ma tej funkcji a za nowy tnez trzeba placic. Czy jest kara za rozwiazanie uslugi z ktorej sie nie korzysta?

  Odpowiedz
 • Karoli_na(2016-01-13 15:59) Zgłoś naruszenie 00

  Sprawdź sobie pakiety w heyah masz tam nielimitowane na stacjonarne i komórki :) po co biadolić ;)

  Odpowiedz
 • bananek56(2016-01-14 00:19) Zgłoś naruszenie 00

  Zgadzam się z Karoli_na jak nie ma w tmobile to sprawdź heyah :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane