Za 2 lata w Unii Europejskiej zostanie zlikwidowany roaming.

Za 2 lata w Unii Europejskiej zostanie zlikwidowany roaming. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów uzgodnili, że całkowite zniesienie dodatkowych opłat za rozmowy z telefonów komórkowych za granicą nastąpi w połowie czerwca 2017 roku. Poinformowało o tym łotewskie przewodnictwo.

Porozumienie osiągnięto po 12-godzinnym maratonie negocjacyjnym. Nie są znane jeszcze szczegóły, ale informację najważniejszą dla konsumentów już podano. To kompromisowe ustalenia, ustąpić musiały obie strony - Parlament Europejski, który miał bardzo ambitne plany i kraje członkowskie, które podchodziły ostrożnie do negocjacji. Europosłowie chcieli likwidacji roamingu już pod koniec tego roku, unijne rządy - dopiero w 2018 roku.

Zniesienie roamingu za dwa lata to nie jedyne ustalenia. Znacznie mniej mamy płacić za rozmowy z telefonów komórkowych podczas zagranicznych wyjazdów już pod koniec czerwca przyszłego roku.

Wstępne porozumienie muszą jeszcze zatwierdzić unijne kraje, a potem w głosowaniu - także Parlament Europejski co powinno być już tylko formalnością. Nowe przepisy mają być gotowe najpóźniej jesienią.

Nocny kompromis w sprawie stawek roamingowych osiągnięto ostatniego dnia przewodnictwa Łotwy w Unii Europejskiej. Ryga będzie mogła to wpisać na listę sukcesów swojej prezydencji.