statystyki

Nie wolno zawierać umowy przez telefon

autor: Urszula Lawina27.03.2015, 18:00
senior-emeryt-telefon

Opisane praktyki stosowane są obecnie powszechnie.źródło: ShutterStock

Przed wygaśnięciem umowy operator telefonii komórkowej zadzwonił do pana Wacława, aby zaoferować mu jej przedłużenie – pakiet usług za znacznie niższą niż aktualna cenę. – Poprosiłem o przesłanie oferty e-mailem, ale usłyszałem, że jest ona ważna tylko wtedy, gdy zgodzę się na nią od razu, czyli podczas rozmowy, przy umowie pisemnej cena pakietu będzie już wyższa. Zrezygnowałem, bo mam wątpliwości, czy postępowanie operatora było zgodne z prawem – pisze czytelnik.

Opisane praktyki stosowane są obecnie powszechnie. Ktoś dzwoni do nas i proponuje produkt, którego potrzebujemy, oferując go za „atrakcyjną” (czytaj: niższą) cenę. Warunek – trzeba się zgodzić na to natychmiast. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji i przystaje na takie rozwiązanie licząc, że w ten sposób oszczędzi. Tymczasem skutki mogą być opłakane. Po pierwsze bowiem nie wiadomo, kto – każąc akceptować umowę na odległość – tak naprawdę nam ją prezentuje. Naturalnie oferenci zazwyczaj się przedstawiają, podając firmę, jaką reprezentują.

Jednak pan Wacław powinien przede wszystkim sprawdzić, czy dzwoniąca osoba jest rzeczywiście tą, za którą się podaje. Może zadzwonić lub przesłać e-mail do firmy na adres podany na jej stronie internetowej i to zweryfikować. Jednak najwłaściwszym postępowaniem jest żądanie, by przedstawiona ustnie umowa została mu przesłana e-mailem.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • obywatel(2015-03-28 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Umowy na telefon nawet te nagrywane powinny w państwie prawa być nie ważne z następnych powodów: 1 nr dzwoniącego telefonu jest nie pokazany (rozmowa prywatna).2 nr tel jest przy odbiorze pokazany ale jest nr zastrzeżonym.3 Osoby po jednej i drugiej stronie słuchawek mogą nie być osobami przedstawiającymi się.Prawnie takowe transakcje powinny być zabronione i ujęte paragrafem karnym dla naciągaczy.

    Odpowiedz
  • michałek(2015-03-27 18:08) Zgłoś naruszenie 00

    to samo miałem z canal+

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane