Operatorzy komórkowi jeszcze niedawno walczyli o udostępnienie klientom mobilnego internetu LTE. Dziś, aby zaoferować tę usługę na odpowiednim poziomiee oraz i wprowadzić większe prędkości w ramach LTE Advanced, potrzebują kolejnych częstotliwości. Jak długo to potrwa?

LTE Advanced to upragniony standard bezprzewodowej łączności określony jako 4G („prawdziwe 4G”), czyli technologia której parametry kilka lat temu nakreśliła ITU (International Telecommunication Union, skrót ITU) i nazwała ją ogólnie IMT-Advanced (IMT – International Mobile Telecommuniations). Obecnie dostępne na rynku LTE, to „zaledwie“ 3.9G.

Szybkim krokiem w kierunku LTE Advanced

- Wciąż oswajamy się z dostępem do LTE i płynącymi z tego korzyściami (we wzorcowym modelu to przepustowość 100 Mbps do użytkownika i 50 Mbps od użytkownika dla kanału radiowego o szerokości 20 MHz), a już przed nami kolejna generacja łączności mobilnej LTE Advanced. Jej charakterystyka prezentuje się następująco – przepustowość 1 Gbps do użytkownika i 500 Mbps od użytkownika dla kanału radiowego o szerokości do 100 MHz oraz dużo większa pojemność komórki, co przekłada się na zwiększenie liczby obsługiwanych w komórce użytkowników - mówi Michał Szczęsny z Exatela.

Pionierem LTE w Polsce dzięki posiadanym częstotliwościom był Plus. Także jako pierwszy operator w Polsce, z sukcesem przeprowadził testy przesyłania danych z prędkością 300 Mb/s. Wykonano je w technologii LTE Advanced dzięki połączeniu pasm w dwóch częstotliwościach – 1800 MHz i 2600 MHz. Pilotażowe wdrożenie LTE Advaced w Czechach przeprowadził T-Mobile. Przepustowość osiągnęła 225 Mb/s. Przedstawiciele T-Mobile zapewniają, że dzięki swojemu doświadczeniu gotowi są na wdrożenie tych rozwiązań również w Polsce, jeśli tylko częstotliwości z zakresów 800/2600 MHz zostaną rozdysponowane.
LTE Advanced to nie tylko zwiększenie maksymalnych prędkości transferu danych, ale również pojemności sieci LTE, co pozwoli na zapewnienie szerokopasmowego dostępu do usług internetowych większej grupie użytkowników w przypadku wzrostu obciążenia sieci.

Advanced czyli ile?

Oczywiście wartości podawane w specyfikacji danej technologii, to pewnego rodzaju wzorzec. Nie oznacza to, że za 2 lata każdy z użytkowników będzie korzystał z internetu mobilnego o przepustowości 300, 400 czy 700 Mb/s. Wszystko zależy od możliwości technicznych operatora, doboru technologii i posiadanych pasm częstotliwości - Z pewnością będziemy się spotykać (zresztą już ma to miejsce) z przepustowościami w LTE, które są większe od 100 Mbps, a w LTE Advanced widzimy testy osiągające mniej niż 1 Gbps (np. 300 Mbps) lub też zdecydowanie więcej (np. 1,5 Gbps). Zależy to od szeregu czynników, np. dostępnej szerokości kanału radiowego albo wykorzystanej technologii antenowej. Warto też pamiętać, że takich parametrów nie osiągniemy w komórkach o dużym zagęszczeniu użytkowników. - dodaje mówi Michał Szczęsny z Exatela.

Aukcja potrzebna jak tlen

W Polsce operatorzy łącząc na potrzeby LTE-A wykorzystywane obecnie pasma z zakresów 1800 MHz z tymi, które są przedmiotem ogłoszonej aukcji (tzn. 800 i 2600 MHz) mogą osiągnąć bardzo duże prędkości, nawet ponad 300 Mb/sek. , ale oczywiście w pierwszej kolejności niezbędne jest szybkie rozdysponowanie tych zasobów.

Aukcje na częstotliwości 800 i 2600 MHz zostały ponownie ogłoszone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w październiku br. Dlaczego są one tak ważne? W opublikowanym w maju raporcie Instytut Badań na Gosdpodarką Rynkową stwierdza, że w paśmie 800 MHz zasięg stacji bazowych jest znacznie lepszy niż zasięg dla innego rodzaju pasma (przy czym różnice dla pasma powyżej 1 GHz są niewielkie, a rosną dla pasma poniżej 1 GHz). Oznacza to, iż przy takiej samej liczbie stacji bazowych, operator wykorzystujący pasmo 800 MHz będzie posiadał najlepszy zasięg swojej sieci.

Zważywszy na koszty budowy stacji bazowych, oznacza to także, iż operator ten osiągnie najlepszy zasięg i poniesie najniższe koszty. Co więcej, w przypadku klientów korzystanie z częstotliwości w paśmie 800 MHz pozwala im także na osiągnięcie lepszych parametrów usługi wewnątrz budynków, co jest związane z lepszym wnikaniem fal radiowych z tego zakresu do budynków - czytamy w raporcie. Ponadto Instytut poparł propozycję Polkomtela koncepcji wspólnej sieci, na podstawie której. wszyscy operatorzy uzyskujący rezerwację częstotliwości w paśmie 800 MHz, przystąpią dobrowolnie do projektu budowy wspólnej sieci LTE800 działającej na całym zasobie dostępnej w tym paśmie częstotliwości.

Operatorzy niechętni wspólnej sieci uważają, że tego rodzaju pomysły, o ile kiedyś w przyszłości zostałyby przymusowo forsowane administracyjnie, stanowiłyby de-facto istotną technologiczną barierę rozwojową dla szybkiej poprawy jakości mobilnego Internetu na terenach słabiej zaludnionych (tj. w praktyce uniemożliwiające standardowe zastosowanie agregacji kanałów LTE Advanced z różnych zakresów częstotliwości).

UKE nie przychylił się jednak do propozycji wspólnej sieci, zastrzegając w aukcji jedynie że każdy z podmiotów biorących udział w aukcji może ubiegać się jedynie o dwie rezerwacje w częstotliwości 800 MHz, o ile podmioty z grupy kapitałowej nie przekroczą 20 MHz łącznie.
Przepychanki operatorów wokół aukcji już odsunęły w czasie wprowadzenie lepszej jakości internetu mobilnego LTE. Średnie prędkości LTE u poszczególnych operatorów nie napawają optymizmem, nie zmienią tego reklamy testów i pilotaży LTE Advanced, ale szybki podział częstotliwości i wdrożenia technologiczne.

Wywiad

Michał Szczęsny Dyrektorem Biura Architektury i Planowania Sieci Exatel S.A.

Jak długo trwa proces wdrożenia technologii mobilnej?

W telekomunikacji wszystkie technologie , szczególnie te w obszarze mobilnej łączności bezprzewodowej posiadają cykl dojrzewania trwający mniej więcej 10 lat. Jest to czas od przygotowania , specyfikacji i prac w laboratorium do szerokiego udostępnienia rozwiązania użytkownikom końcowym. Tak było z GSM (2G), UMTS (3G), HSPA (3.5G), LTE (3.9G) i dokładanie tak jest z LTE-Advanced (4G) gdzie pierwsze testy w laboratoriach badawczych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego dały pozytywne efekty już kilka lat temu.

W jakim celu operatorom potrzebne są nowe częstotliwości?

Tym co odróżnia LTE-Advanced od LTE jest możliwość agregacji pasma radiowego (w tym także różnych częstotliwości) do tych wspomnianych już 100 MHz, co bezpośrednio przekłada się na większą efektywność oraz większą przepustowość. Dlatego dla operatorów mobilnych, tak ważne są kolejne częstotliwości radiowe – potrzebują tego już dla LTE, a w przypadku LTE-Advanced będą tego wręcz pożądać. Dlatego też można się spodziewać, że, najbliższa aukcja częstotliwości 800 MHz i 2600 MHz może mieć znamiona dobrego thrillera.

Kiedy LTE Advanced stanie się standardem?

Lata 2013-2014 to w sieciach operatorów czas testów (pojedyncze stacje) - pierwsze wdrożenia produkcyjne z pewnością zaczną się w roku 2015. Natomiast nie należy jeszcze spodziewać się jeszcze takiej skali implementacji jak w przypadku LTE dzisiaj. Duże wdrożenia LTE-Advanced na świecie zaczną się w 2016 roku, co dotyczy także Polski. , W technologii LTE to byliśmy i cały czas jesteśmy w ścisłej światowej czołówce. Należy zwrócić uwagę, że z punktu widzenia instytucji badawczo-rozwojowych 4G czy LTE-Advanced to już historia. Aktualnie trwają intensywne prace koncepcyjne nad 5G, czyli m.in. nad przepustowością 10 Gbps do użytkownika, ale na testy w sieciach operatorskich będziemy musieli poczekać przynajmniej do 2020 roku .