Zostało tylko półtora roku do rozliczenia finansowanej przez Unię budowy sieci internetu szerokopasmowego. I choć inwestycje przyspieszyły, to na razie plany są zrealizowane w 30 proc.
Wczoraj oddano do użytku pierwszy, 69-km odcinek regionalnej sieci finansowanej z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Połączył on Siemiatycze z Hajnówką w woj. podlaskim. – Najdłużej trwały prace przygotowawcze, uzyskanie niezbędnych zgód, w tym tych od Komiski Europejskiej. Teraz inwestycja ruszy pełną parą. Do końca października 2015 r. w ramach tego projektu wybudowanych zostanie 10,5 tys. km sieci internetu szerokopasmowego – obiecuje Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju. Podkreśla, że ze środków wszystkich programów operacyjnych, w tym regionalnych (RPO) i krajowych, obecnie w budowie jest 54 tys. km sieci.
Problem w tym, że blisko 70 proc. inwestycji w regionach zostało do przeprowadzenia do końca 2015 r., kiedy to Polska musi się rozliczyć z projektów w Brukseli, jeśli nie chce zwracać wielomiliardowych dotacji.