Na rynku usług telekomunikacyjnych mamy nowy trend. Każdy chce mieć w swoim portfolio usługi bankowe. Z ofertą dla klientów wystartowały już Plus i T-Mobile. Do utworzenia wspólnego banku z mBankiem szykuje się Orange. Tymczasem Play na razie nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem.

Pierwszym operatorem, który stworzył bankową ofertę dla swoich klientów, był Polkomtel. Plus Bank pojawił się na rynku 6 grudnia po rebrandingu Invest Banku. Oba podmioty należały do grupy kapitałowej Zygmunta Solorza-Żaka.

Na początku maja na rynku pojawił się T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank. 6 maja oficjalnie ogłoszono ofertę „nowego banku”. Tym razem rebranding przeszedł Alior Sync.

Do stworzenia wspólnej oferty usług finansowych i telekomunikacyjnych przygotowuje się Orange wraz z mBankiem - 19 marca podmioty te poinformowały, że tworzą mobilny bank detaliczny. Firmy podpisały umowę, dzięki której powstanie mobilny bank detaliczny dla użytkowników smartfonów i tabletów. Usługi finansowe świadczone będą pod marką Orange. Start oferty zaplanowano na drugą połowę 2014 roku.

Jedynym poważnym graczem na rynku telekomów, który na razie nie jest skłonny do mariażu z bankami, jest Play. - W PLAY koncentrujemy się na tym co robimy bardzo dobrze, czyli sprzedaży usług telekomunikacyjnych. Romans telekomu z bankiem? Naszym zdaniem nic z tego ciekawego i dużego nie wyjdzie – przekonuje Marcin Gruszka, rzecznik Play.

Mimo wszystko wydaje się, że trend polegający na łączeniu usług telekomunikacyjnych z finansowymi jest jednak nieodwracalny. Telekomy poszukują nowych strategii biznesowych i kierunków rozwoju. Tym samym wiążą dotychczasowych klientów ofertami zniżek i promocji nie tylko na usługi telekomunikacyjne, ale również finansowe. Atrakcyjny kredyt czy lokata mogą być mocnym argumentem, aby nie zrywać umowy z dotychczasowym operatorem.