Polkomtel w końcu doszlusował do pozostałych operatorów komórkowych. Czy ich przegoni?
ikona lupy />
Sieć Plus w liczbach / DGP
ikona lupy />
W Orange taniej w pakiecie / Bloomberg / Bartek Sadowski
ikona lupy />
W T-Mobile na razie bez LTE / Bloomberg / Scott Eells
ikona lupy />
Play: smartfony z górnej półki / Media
Do tej pory klienci Plusa o ofertach no limit mogli jedynie pomarzyć. Od wczoraj u tego operatora można wybrać abonament za 29,99 zł bez telefonu, z nielimitowanymi rozmowami do wszystkich sieci komórkowych. Telekom postanowił się upomnieć o klientów, którzy gotowi są zrezygnować z dotowanego przez sieć komórkową telefonu, płacąc w zamian niższe rachunki za rozmowy.
– Nowe taryfy to odpowiedź na silne spadki cen na usługi telekomunikacyjne w 2013 r. – mówi Justyna Kulka, dyrektor departamentu zarządzania ofertą w Polkomtelu. Jej zdaniem ceny te zmniejszyły się od 7 proc. do 9 proc., a w tym roku ten trend się pogłębi. – Ponadto obserwujemy w naszej sieci wzrost liczby klientów, którzy wybierają oferty bez telefonów – dodaje Kulka.
– Teraz wszyscy operatorzy mają bardzo podobne oferty – ocenia Witold Tomaszewski z branżowego portalu Telepolis. Dodaje, że spółka należąca do grupy kapitałowej Zygmunta Solorza-Żaka jako jedyna nie miała w portfolio taniej oferty z nielimitowanymi rozmowami.
Plus wprowadził też nowe taryfy z telefonami. I tak, płacąc 69,99 zł, otrzymamy smartfon Nokia 625 LTE za złotówkę, nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci komórkowych oraz 500 Mb pakietu internetowego. Za abonamenty z pakietami 2 GB i 3 GB zapłacimy odpowiednio 84,99 zł i 99,99 zł. Ci, którzy wykorzystają cały limit, w ramach promocji zapłacą 2 gr za każdy kolejny 1 MB przesłanych danych. Operator nie zdradza na razie, po jakim czasie zmieni warunki wykorzystania dodatkowych megabajtów. Wiadomo jednak, że przeciętny użytkownik internetu w sieci Plusa wykorzystuje miesięcznie ok. 450 MB.
Nowością na rynku są zaś taryfy LTE z pakietami minut wymiennymi na gigabajty. W abonamentach za 39,99 zł, 49,99 zł i 59,99 zł otrzymamy odpowiednio 200, 400 i 600 minut, które w zależności od potrzeb można wymienić na od 1 do 3 GB pakietu internetowego. Jeśli potrzebujemy np. 1 GB na transfer danych, uszczupli to nasze konto o 200 minut. – To elastyczna oferta dla tych, którzy nie potrzebują taryf z nielimitowanymi rozmowami – mówi Kulka. Dodaje, że jeśli klient potrzebuje więcej minut na rozmowy, może zwiększyć ich liczbę, rezygnując lub zmniejszając transfer danych. W odwrotnym przypadku mniej rozmawiając, zwiększa wielkość pakietu internetowego.
Polkomtel zapowiedział także wprowadzenie nowych korzystniejszych pakietów na rozmowy i internet w roamingu. Ma to nastąpić jeszcze przed wakacjami.
Na najbliższy czwartek Plus i Cyfrowy Polsat zapowiedziały wspólną konferencję prasową, na której mają zaprezentować nową ofertę łączącą usługi obu operatorów. Wczoraj spółka nie chciała jeszcze zdradzić, czy będą to korzystniejsze dla klientów pakiety internetowe, czy też dodadzą gratis dostęp do programów telewizyjnych lub serwisu Ipla (wideo na życzenie).

Standardowa oferta Orange zawierająca smartfony LTE, nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych oraz pakiet 1,5 GB na mobilny internet jest dostępna z abonamentem w cenie od 89,90 zł. Klienci korzystający z Orange Open (kupując u tego operatora więcej niż jedną usługę, np. internet i telewizję) mogą obniżyć abonament nawet o 30 zł, czyli za wspomniany zestaw zapłacą realnie tylko 59,90 zł miesięcznie. Mniejszy koszt poniosą także przenoszący numer do Orange – w promocji dostają 3 pierwsze abonamenty za 0 zł.

W taryfach bez telefonu wart uwagi jest nju mobile, tańsza marka Orange, w której za nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych trzeba zapłacić 19 zł. Razem z nieograniczonymi rozmowami na telefony stacjonarne, pakietem internetowym 1 GB i nielimitowanymi SMS-ami zapłacimy 57 zł miesięcznie, to nieco mniej niż w Plusie.

W T-Mobile oferta no limit na rozmowy do sieci komórkowych, SMS-y, MMS-y oraz 2 GB transferu danych miesięcznie (w tej sieci nie ma mniejszych pakietów internetowych) to koszt 49,99 zł. Za ten sam zestaw, ale ze smartfonem, zapłacimy co najmniej 79,99 zł, czyli o 20 zł więcej niż w Plusie, ale do wykorzystania mamy o 1,5 GB transferu danych więcej. Za dodatkowe 10 zł można dokupić pakiet 2 GB danych odnawiany co miesiąc. T-Mobile nie ma jeszcze w ofercie szerokiej gamy urządzeń LTE. – Zwiększymy portfolio takich telefonów przede wszystkim o tańsze modele po komercyjnym uruchomieniu sieci szybkiego internetu LTE – mówi Konrad Mróz z biura prasowego T-Mobile. Na razie operator w abonamencie za 79,99 zł oferuje np. model Nokia Lumia 625, za który trzeba zapłacić 1 zł.

W Play najtańsza oferta bez telefonu to abonament za 59,99 zł z nielimitowanymi rozmowami do wszystkich sieci i pakietem internetowym 2 GB. Najtańszy abonament z telefonem w Play i nielimitowanymi rozmowami do wszystkich sieci to Formuła Play. Za tę taryfę zapłacimy 69,99 zł, czyli tyle, co w Plusie. W zamian, oprócz rozmów bez ograniczeń do wszystkich sieci komórkowych, otrzymamy 2 GB transferu danych, a za dodatkowe 119 zł telefon LTE Samsung Galaxy Ace III. Ten operator proponuje też wiele smartfonów z górnej półki. Można za nie zapłacić mniej, niż żąda operator, zwiększając kwotę miesięcznych zobowiązań. Na przykład klient decydujący się na smartfon Sony Xperia Z Ultra przy abonamencie 79,99 zł zapłaci za niego 959 zł, ale zwiększając abonament o 10 zł, zmniejszy cenę urządzenia do 739 zł.