12 listopada Play oficjalnie zainaugurował LTE w swojej sieci. Superszybki internet od operatora jest dostępny w 13 miastach. Do końca 2013 roku ma ich być już 56.

"Cieszymy się, że wygraliśmy 3 bloki na 1800 Mhz. To był cel, aby zbudować 4G LTE. Jesteśmy tu, aby tworzyć konkurencję, oczekujemy prawdziwej konkurencji w ramach internetu 4G LTE" - poinformował Jorgen Bang-Jensen, CEO Play, podczas uruchomienia LTE.

Play 4G LTE / Inne

Do tej pory 13 miast jest w zasięgu LTE Play: Częstochowa, Warszawa, Wałbrzych, Kalisz, Lublin, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto. Do końca 2013 ma ich być 56. Prezes Play zapowiedział, że w 2014 roku liczba stacji bazowych ma osiągnąć 5200 sztuk. Aktualnie Play ma 5,5 mln klientów internetu, w tym to klienci korzystający z urządzeń mobilnych.

Reklama
Play 4G LTE / Inne

Reklama

Przed inauguracją LTE w Play, Orange poinformowało o swoich dokonaniach na płaszczyźnie superszybkiego internetu mobilnego. „We wrześniu ruszyliśmy z ofertą LTE w Orange. To bez wątpienia technologia, która w najbliższych miesiącach będzie technologicznym oczkiem w głowie operatorów. Monopol Polkomtela przechodzi do historii, z czego powinni cieszyć się przede wszyscy klienci. W tej chwili uruchomiliśmy już ok. 550 stacji. Z tego ok. 480 działa w aglomeracji warszawskiej” – poinformował na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange. Do końca tego roku operator Orange będzie miał łącznie ok. 900 stacji LTE.

Darmowy internet LTE w smartfonach

W odpowiedzi na uruchomienie internetu LTEw Play, także i Plus postanowił uatrakcyjnić swoją ofertę. W dniu inauguracji LTE w Play z kontrofertą mocno ruszył dotychczasowy monopolista na rynku, Polkomtel.

Play 4G LTE / Inne

Operator sieci Plus zaoferował swoim klientom darmowy internet w smartfonach LTE nawet przez 24 miesiące. Nowa promocja na bezpłatne korzystanie z internetu w smartfonach LTE dostępna jest w ofertach „MaszSmartfon" i „Masz Smartfon Bez Limitu", także w ofercie ratalnej. Polega ona na przyznaniu klientom rabatu na pakiet internetowy Non Stop zawarty w opłacie miesięcznej. Rabat ten uruchamiany jest automatycznie, a długość okresu bezpłatnego korzystania z internetu zależy tylko od wybranego przez klienta modelu telefonu.

Z promocji mogą skorzystać nowi klienci Plusa, a także osoby, które przeniosą swój dotychczasowy numer do sieci Plus oraz dotychczasowi abonenci Plusa przedłużający umowę. Jedynym warunkiem jest wybranie odpowiedniej oferty z telefonem.

Już wkrótce Plus jako pierwszy zaoferuje swoim klientom możliwość korzystania z LTE w roamingu. Użytkownicy LTE Plusa będą mogli używać tej technologii w czasie pobytu za granicą, korzystając z roamingu jednego z partnerów operatora na terenie Unii Europejskiej.

Nie na to jednak czekają klienci LTE Plusa. Play zaproponował swoim użytkownikom transfer bez limitu, czego Plus nadal nie może zrobić. Ponadto Play oferuje klientom LTE o szybkości 30 Mb/s, ale jak twierdzi operator ma to być realny, a nie maksymalny transfer. Co ważne internet w Play możemy przetestować przez siedem dni, jeśli nam się nie spodoba, możemy oddać.

Podczas konferencji pojawiła się też najbardziej pożądana informacja dla użytkowników produktów Apple. Posiadacze telefonu iPhone 5 i 5S będą mogli skorzystać z internetu LTE. Play będzie pierwszą i jedyną na razie siecią, która daje możliwość korzystania z superszybkiego internetu mobilnego dla użytkowników produktów z Cupertino.

LTE - nadal pozostanie drogą usługą

Choć sieci mobilne walczą o superszybki internet mobilny, to niestety dla klientów nie mamy dobrych informacji. Deloitte skomentował prognozy rozwoju LTE w Publikacji TMT Predictions 2013. "Już na początku roku przewidywaliśmy, że 2013 będzie rokiem dynamicznego rozwoju technologii LTE. Siłą napędową rynku LTE jest rosnąca liczba urządzeń przystosowanych do korzystania z tej technologii i zapotrzebowanie użytkowników na transfer danych. Rozwój popularności LTE obywał się będzie równolegle do zapotrzebowania na Wi-Fi. Technologie te, pozornie konkurencyjne, nie kanibalizują się" - informuje Jakub Bojanowski, ekspert ds. rynku telekomunikacyjnego z Deloitte.

Zgodnie z przewidywaniami Deloitte, Wi-Fi pozostanie wiodąca technologią w zastosowaniach stacjonarnych, podczas gdy LTE będzie wykorzystywane głównie przez użytkowników mobilnych i będzie to technologia relatywnie droga.

„Nie należy się jednak spodziewać, że w przyszłości w pełnym autobusie lub pociągu wszyscy użytkownicy będą korzystali z LTE, aby oglądać telewizję on-line – technologia LTE nie była projektowane z myślą o tego typu zastosowaniach dostępnych za atrakcyjną ceną” - dodaje Bojanowski.