Najwięksi operatorzy komórkowi poinformowali o kolejnych etapach modernizacji swoich sieci. W rezultacie w klienci obu firm zyskają jeszcze szybsze 3G, a w Orange wkrótce z LTE skorzystają również posiadacze smartfonów.

Spółka NetWorkS! zakończyła modernizację stacji bazowych sieci dla Orange i T-Mobile. W procesie modernizacji sieci stacje bazowe starszej generacji zastąpiono najnowocześniejszymi nadajnikami, a także zwiększono ich liczbę.

Mapa ze stacjami LTE w Warszawie i okolicach, z których mogą korzystać klienci Orange - źródło blog.orange.pl / Inne

I tak T-Mobile wymieniło w aglomeracji Warszawskiej 1208 anten 2G i 3G na 1932 nowoczesne nadajniki. W Trójmieście 562 stacje zostały zastąpione 830 nowymi. Jak informują operatorzy dzięki modernizacji znacząco poprawiony został zasięg 3G wewnątrz budynków na terenie obu aglomeracji. W kolejnym etapie, podobnie jak we wszystkich zmodernizowanych regionach, w Trójmieście i Warszawie zostanie udostępniona sieć w technologii UMTS 900. Oznacza to dodatkowe rozszerzenie zasięgu sieci 3G na zewnątrz oraz wewnątrz budynków oraz zwiększenie jej pojemności. "Pomarańczowi" poinformowali o wzroście liczby nadajników na poziomie 60 procent w obu aglomeracjach.

Poza modernizacją sieci Orange chwali się rozbudową nadajników LTE. „W tej chwili w jej zasięgu (LTE w Orange - przyp. red.) znajduje się już 16 proc. populacji kraju, a liczba stacji obsługujących tę technologię dochodzi do 900.” - informuje na blog.orange.pl Wojciech Jabczyński. Rzecznik Orange poinformował również, że już niedługo z LTE będą mogli korzystać nie tylko klienci mobilnego dostępu do internetu, ale także posiadacze smartfonów.

Oprac. T.J.