HAWE wniesie do notowanego na rynku głównym GPW Mediatela spółkę HAWE Telekom, której wartość jest szacowana na ponad pół miliarda złotych. Mediatel pozostanie na giełdzie i będzie służył Grupie jako platforma dla finansowania i realizacji projektu budowy sieci FTTH (Fiber to the Home), który zrewolucjonizuje polski rynek telekomunikacyjny.
Reklama

Spółka HAWE obejmie akcje serii M wyemitowane dla niej przez Mediatel. W efekcie zwiększy swój udział w kapitale i głosach na Walnym Zgromadzeniu tej spółki z około 66% do blisko 100%. W związku z tym, zgodnie z przepisami, będzie musiało ogłosić wezwanie na pozostałe w wolnym obrocie akcje Mediatela. Jednak intencją HAWE jest pozostawienie akcji Mediatela na giełdzie.

„Dzięki tej transakcji porządkujemy Grupę, łączymy nasze aktywa i kompetencje operatorskie. Fakt, że Mediatel jest spółką publiczną ma dla nas duże znaczenie. Chcemy, żeby nadal pozostał notowany na giełdzie i służył całej Grupie jako platforma do realizacji kluczowego projektu FTTH i pozyskania dla niego kapitału” – powiedział prezes HAWE Krzysztof Witoń.

W czerwcu tego roku HAWE przedstawiło strategię, która zakłada m.in. że będzie ono największym w Polsce otwartym operatorem infrastruktury światłowodowej. Od tego czasu Spółka zrealizowała wiele zapowiedzi zawartych w strategicznym dokumencie. Podpisano m.in. umowy dotyczące strategicznego partnerstwa z Huawei oraz Alcatel-Lucent a na warszawskim Ursynowie HAWE uruchomi pilotaż przy współpracy z Grupą Orange.

„Na Ursynowie tworzymy otwartą platformę, z której będą mogli korzystać różni operatorzy konkurując nie tylko cenami, ale też jakością oraz innowacyjnością swoich usług. Koszty wykorzystania tej infrastruktury będą pokrywać operatorzy dostarczający usługę końcową. Ten model powtórzymy w wielu miejscach kraju – udziałem w nim, w tym jego finansowaniem, są poważnie zainteresowane zarówno instytucje finansowe, jak również dostawcy sprzętu” – podkreślił prezes Witoń.

Działania wielkich europejskich graczy potwierdzają strategię HAWE. Na początku września gigantyczny plan inwestycji infrastrukturalnych przedstawił Deutsche Telekom – wartość jego wydatków w ciągu pięciu lat sięgnie 23 mld euro. Gigant będzie inwestować zarówno w sieć mobilną, jak i stacjonarną. Zgodnie z planami tej firmy do końca 2016 r. około 24 mln gospodarstw domowych w Niemczech będzie podłączonych do sieci światłowodowej, a usługa o prędkości 100 Mb/s będzie dostępna na szeroką skalę. Aby zrealizować cel firma wybuduje m.in. 10 tys. km światłowodów.

W Holandii, model biznesowy zbliżony do tego który w Polsce będzie realizować HAWE, z sukcesem wykorzystuje firma Reggefiber w której głównym akcjonariuszem jest koncern KPN.

Technologia FTTH, która umożliwia świadczenie wielu innowacyjnych usług i zapewnia najszybszy, symetryczny dostęp do internetu – tymczasem jest w Polsce praktycznie nieobecna. Wskaźnik penetracji światłowodowych sieci szerokopasmowych FTTH wynosi w naszym kraju zaledwie 0,5%, czyli znacznie poniżej europejskich standardów. Światowe i europejskie przykłady jasno dowodzą, że sieci szerokopasmowe wspomagają gospodarkę i zwiększają jej konkurencyjność.

Strategia HAWE zakłada, że do 2017 r. spółka zbuduje i będzie zarządzała 700 tys. linii w technologii FTTH. Nie będzie przy tym konkurować z operatorami działającymi na polskim rynku, ale udostępniać swoją sieć wszystkim zainteresowanym firmom.