Korzystasz z mobilnego internetu? Operator reklamował szybkie łącze do 15 Mb/s? Zajrzyj do regulaminu usługi. Gwarantowana prędkość internetu wynosi... 8 kb/s – prawie dwa tysiące razy mniej. Taki zapis znajduje się w regulaminach świadczenia usług telekomunikacyjnych na rzecz abonentów T-Mobile oraz w sieci Play.
Po 13 latach rozwoju mobilnej sieci firmy gwarantują nam minimalną prędkość transmisji: 8 kb/s. Wystarczy, by wejść na stronę, ale trzeba czekać. Godzinami. Wkrótce się dowiemy, kto sprzedaje naprawdę szybki internet. Regulaminy nadal są jednak pisane językiem zrozumiałym tylko przez specjalistów.
Wymóg informowania o minimalnym poziomie jakości usług zapisano w znowelizowanej w tym roku ustawie – Prawo telekomunikacyjne. Do tej pory w umowach pisano, że kupujemy internet o prędkości „do...” i operator deklarował jakąś wartość. – Przyjęte przez operatorów wskaźniki są zaskakująco niskie – twierdzi Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku z firmy Audytel. Dlaczego? – To najniższy poziom świadczonej transmisji danych przez T-Mobile niezależnie od dostępnej technologii czy poziomu sygnału – wyjaśnia Wojciech Strzałkowski z biura prasowego firmy. Dodaje, że gwarantowana prędkość została określona na podstawie badań oraz analizy możliwości technicznych i technologicznych świadczenia usługi w różnych lokalizacjach.
Prawo telekomunikacyjne stanowi, że umowy i regulaminy o świadczenie usług muszą być jasne, zrozumiałe i powinny zawierać konkretne informacje. Tymczasem minimalna gwarantowana prędkość internetu w sieci Plus jest określona jako „wynik symulacji sygnału o poziomie -97dBm na zewnątrz budynków z ufnością 75 proc.”. Podobnych niezrozumiałych zapisów jest więcej.
Skąd więc mamy wiedzieć, co tak naprawdę oferuje nam telekom? Zdaniem Kulisiewicza na rynku występuje asymetria informacji. – Jest prawie 300 taryf, w których gubią się nawet pracownicy sieci. Dla operatora korzystne jest utrzymywanie wielu cenników, bo wtedy może nam wmówić właściwie wszystko – wyjaśnia ekspert.
Znowelizowane w tym roku
prawo telekomunikacyjne miało sprawić, że umowy zawierane z operatorami będą jasne, zrozumiałe i będą zawierać konkretne informacje. Konsumentom miało być łatwiej dochodzić swoich praw i porównywać oferty. Ale w dokumentach, które podpisujemy w salonach telekomów, nadal są nieprecyzyjne zapisy, które powodują, że nie wiemy, jakie mamy gwarancje i czego możemy wymagać od operatora. Przykłady? „Operator świadczy usługi o jakości zgodnej z europejskimi standardami ETSI, ITU”; „W uzasadnionych przypadkach operator może ograniczyć dostępność niektórych kierunków połączeń międzynarodowych”.
Konsument nie ma też szans w konfrontacji z operatorem, jeśli nie jest zadowolony z jakości świadczonych
usług. Np. kupując internet o prędkości 15 Mb/s, otrzymuje gwarancję tylko na 8 kb/s.
Tak jest w sieci Play. – To minimalna gwarantowana prędkość, jednak tam, gdzie jest zasięg naszej sieci, internet jest na pewno znacznie szybszy – podkreśla Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Playa.
Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku telekomunikacyjnego z firmy Audytel, tak tłumaczy niechęć operatorów do gwarantowania wyższej prędkości: – Szybkość transmisji zależy od wielu czynników: liczby zalogowanych do sieci klientów, rodzaju przesyłanych plików, wreszcie odległości od stacji bazowej – wyjaśnia. Dodaje, że operatorzy stosują też zasadę overbookingu, który polega na tym, że sprzedaje się usługi większej liczbie osób, niż jest się w stanie obsłużyć.
Czy konsumenci są bezbronni wobec złych praktyk operatorów? Niekoniecznie. Wiele będzie zależało od losów trwających właśnie rozmów telekomów z Urzędem Komunikacji Elektronicznej w ramach podpisanego w 2012 r. memorandum w sprawie współpracy na rzecz podnoszenia jakości usług dostępnych na rynku telekomunikacyjnym.
UKE chce m.in. powstania wykazu wskaźników jakości usług, które będą publikowane przez firmy telekomunikacyjne. Będą one jednolite dla wszystkich operatorów i umożliwią np. weryfikację prędkości łącza internetowego, za które płaci klient sieci.
– Wprawdzie prawo nie przewiduje na razie możliwości składania reklamacji na zbyt wolne łącza, ale wyniki testów prędkości będą mogły być publikowane, a to jest wystarczająca presja na operatorów, aby zapewnili usługi lepszej jakości – uważa Kulisiewicz.
– Prace w ramach memorandum przebiegają zgodnie z założonym przez UKE harmonogramem i wspólnie z pozostałymi sygnatariuszami zbliżamy się już do finału uzgodnień. Powinny zakończyć się na przełomie września i października. Wówczas to publicznie poinformujemy o uzgodnionych wskaźnikach oraz metodach pomiaru jakości usług – mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.
Komentarze (26)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeMam wykupiony pakiet, ale dosłownie 30 gr na koncie, a prędkość zmalała do minimum, już raz tak miałem i po doładowaniu zaraz speed up.
WTF ja się pytam ? oni stosują zasadę "jak nie masz, to ci zabierzemy reszte".
osobiście od pół roku zrezygnowałem z internetu kablowego, na rzecz mobilnego modem Lte Plusa, w moim mieście jest dobry zasięg także transfer mam rewelacyjny filmy ściągają sie tak szybko, brak zacięć na YouTube gdzie ostatnio codziennie siedzę, A Plus zrezygnował z limitu także cud i miód.
Netia, TP,Dialog i inni również...nawet radiówka osiedlowa.
To jest normalne b, bo co mają zrobić operatorzy gdy w godzinach szczytowych przytyka się sieć?
Poszukajcie informacji o CIR.
Z mobilnego netu masz tylko mobilny, bo netu prawie nie ma.
W tym ironicznym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Tamtejsza ludność, w przerwie w wypasaniu bydła, czasem łączy się z netem, z laptopów na korbkę, za 100USD... Niewiele urządzeń, w przeliczeniu na 1 słup GSM/3G, lub na 1 km kwadr., a to przekłada się na szybkość przesyłania danych i możliwość załapania się do sieci. W górach, w Sylwestra kilka min ut przed i po północy, naraz wszyscy chcą sobie słać MMS/SMS-y lub dzwonić z życzeniami - i sieć pada, bo nie jest policzona na taką lawinę połączeń. To tak jakby naraz wszyscy przechodnie na ulicy usiłowali wejść do nadjeżdżających na przystanki tramwajów i autobusów. Pewnie zabrakłoby miejsca dla połowy lub większej liczby tych raptownie dobijających się pasażerów. Inna sprawa, że metody zapisu wydajności netu, w umowach w Polsce- w stylu "Prędkość do...Mbps", a nie podająca przedziału oferowanej prędkości od- do, to sprawka UKE i UOKiK. Te Urzędy tolerują, na skargi klientów nie reagują, wiele innych niegodziwości, jak np. zawyżone ceny połączeń z UPC ze stacjonarnych telefonów do Play; nie wliczanie połączeń do Play - do puli ryczałtowych połączeń abonamentowych, blokowanie przez UPC nagrań, na dysku dekodera Mediabox CISCO, użyczonego klientom itp. Sieć Play, od kilku już lat nie wymienia felernego przekaźnika GSM/3G, na ul. Łukasińskiego w Częstochowie, pomimo wielu skarg, na ten słup; czasem nie ma wcale możliwości załapania, się, wiesza się, czasem pracuje tylko na EDGE.