O szkodliwości 5G: Od dziesięcioleci pływamy w oceanie mikrofal [WYWIAD]

autor: Paulina Nowosielska08.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 08.08.2019, 08:21
5G

5Gźródło: ShutterStock

Głównym czynnikiem ryzyka w związku z rozwijającą się telefonią nie jest promieniowanie, lecz sposób korzystania z urządzeń

Sieć 5G wymagać będzie zagęszczenia infrastruktury jej obsługującej. Niewielka odległość pomiędzy antenami sprawi, że technologia zwiększy naszą ekspozycję na działanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Niektórzy ostrzegają, że spowoduje to wzrost zachorowań na nowotwory czy alzheimera.

Te osoby najwyraźniej zapomniały o tym, że od dekad tkwimy w morzu mikrofal. Używają ich telefony komórkowe, systemy GPS, Bluetooth (korzysta z częstotliwości 2,4 GHz), bezprzewodowy internet, czyli WiFi (od 2,4 do 5 GHz). Również światło, które widzimy, jest promieniowaniem elektromagnetycznym. Kuchenka mikrofalowa operuje w tym samym paśmie co sieci komórkowe – działa na częstotliwości 2,5 GHz. W tym przypadku chodzi jednak o moc. Gdy stoimy przy kuchence, nie wydarzy nam się nic złego, choć w jej wnętrzu temperatura rośnie.

Przeciwnicy 5G używają właśnie porównania do mikrofalówki, mówiąc, że sieć będzie nam „grillować mózgi”.

To duża przesada. Nie uciekniemy przed rozwojem technologii i ekspozycją na promieniowanie. Prawdą jest, że tego typu fale elektromagnetyczne są wymieniane przez WHO jako potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, ale wszystko zależy od dawki oraz czasu ekspozycji. Dotychczas nie przedstawiono jednak badań naukowych, które potwierdziłyby szkodliwość przyjętych do stosowania urządzeń. Z drugiej strony udowodnienie, że coś nam ewidentnie szkodzi, nie jest proste. Wymagałoby przebywania w bardzo dużym polu elektromagnetycznym przez odpowiednio długi czas z wyłączeniem innych czynników o podobnym działaniu. Ale w różnych populacjach na całym świecie nie odnotowano wzrostu zachorowań na nowotwory w związku z taką ekspozycją. Od 15 lat, czyli odkąd telefonia poczyniła olbrzymi postęp, nic się tu nie zmieniło.

Ale co jakiś czas pojawiają się badania mówiące np. o szkodliwości komórek.

Faktycznie, było ich wiele. W jednym stwierdzono, że telefon trzymany przy uchu podgrzewa je o jeden stopień. Kiedy wyjęto z niego baterię, efekt był dokładnie ten sam. Bo za wzrost temperatury, jak się okazało, odpowiadało zaburzenie krążenia w związku z uciskiem, nie promieniowanie. Obecnie większość badań wskazuje, że niewłaściwe stosowanie telefonu owszem może mieć zły wpływ na zdrowie, ale w kontekście zmian zachowania, bezsenności.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

 • mam dość(2019-08-08 20:20) Zgłoś naruszenie 336

  Ja sugeruję następujące reformy. 1. Desmartfonizacja - zakazanie, zdelegalizowanie i nawet zniszczenie smartfonów - do produkcji pozostaną tylko zwykłe, nudne, nie ściągające uwagi komórki - mają służyć tylko do kontaktu krótka rozmowa/sms-y, większe i dłuższe spotkania ludzie mają odbywać realnie. 2. Deinformatyzacja - przywracanie papierowych dokumentów, bez pamiętania haseł i loginów - nikt nie będzie zakładnikiem systemów informatycznych. 3. Płatność gotówką ponad wszystko, jest to niezależność, a poza tym uważam tu także aby dostosować usługi typu rower miejski/hulajnoga do możliwości zapłacenia za nie gotówką. 4. Biometrie całkowicie zakazać( chyba, że zachodzi jakaś naprawdę szczególna potrzeba to wtedy można rozważyć zastosowanie, jednakże za zgodą obywatela) 5. Internet tylko w komputerach, na kablach/światłowodach w domach i miejscach pracy i nigdzie indziej - wi-fi powinno być eliminowane, zakazywane,, delegalizowane i nawet niszczone. 6. Sieć 5g i związany z nią internet rzeczy ostro i skutecznie zbojkotować, nie zgadzamy się na uszczęśliwianie nas na siłę, bez wiedzy, bez pytania nas o zdanie, o zgodzie nie mówiąc - nie ma miejsca na takie chore draństwo. 7. Facebook, Instagram - do kompletnego wyautowania - powinny otrzymać 6 miesięcy na usunięcie wszelkich danych o polskich użytkownikach, a po tym czasie ich domeny internetowe powinny zniknąć z Polski, zanim jednak cały proces by się rozpoczął użytkownicy powinni być poinformowani o tym fakcie stosownie wcześniej, żeby nikt nie był zaskoczony.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • IB(2019-08-08 17:45) Zgłoś naruszenie 3011

  Myślcie tak dalej. I porównujcie światło do fal radiowych. Światło zatrzymuje się na skórze a RF wnikają w organizm. Światło też wywołuje raka, tylko na skórze bo głębiej nie wnika. Także nieuki myślą, że nic się złego nie dzieje ale dzieje się. Szkoda gadać.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • oko(2019-09-03 00:45) Zgłoś naruszenie 196

  Jeżeli to promieniowanie jest nie szkodliwe to dlaczego w społeczeństwie jest coraz więcej dzieci i dorosłych chorych?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ewa(2019-09-02 17:45) Zgłoś naruszenie 140

  a od kiedy to "państwo" o nas dba?

  Odpowiedz
 • szafran(2019-08-08 18:05) Zgłoś naruszenie 1330

  5G to mikrofale o niskim natężeniu, gdyby taki rodzaj mikrofal miał nam szkodzić to już dawno by zostało to udowodnione, ponieważ ten rodzaj fal nie jest żadną nowością w naszym otoczeniu.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Nad(2019-12-18 16:11) Zgłoś naruszenie 130

  Normą było natężenie nie przekraczające 0,1W/m2 a teraz będzie 10W/m2. Widać się uodporniliśmy :) i to nawet 100 krotnie ... Czy przekroczenie dawnej normy o taką wartość jest ok?

  Odpowiedz
 • Pawel.(2020-03-29 17:17) Zgłoś naruszenie 112

  To tak jak z papierosami. Dziesiątki lat były nieszkodliwe - tak nam wmawiano. To samo jest z technologiami radiowymi. Kto jest w stanie kontrolować moc urządzeń? Kasa...i tyle. U mnie konkurencja się zakłóca kosztem naszego zdrowia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • evan(2019-08-09 11:07) Zgłoś naruszenie 924

  Obecna sieć 5G ma operować mikrofalami o krótkim zasięgu, w dużej częstotliwości. W dodatku będzie to promieniowanie niejonizujące, czyli takie które nam nie szkodzi. Proszę sprawdzajcie rzetelne info i nie dajcie się zmanipulować. Heretyków wokół jest wielu.

  Odpowiedz
 • Ana2(2020-01-24 22:38) Zgłoś naruszenie 84

  Usmażą nas i tyle zobaczymy w czasie

  Odpowiedz
 • golum(2019-08-08 14:59) Zgłoś naruszenie 828

  Uważam że sama sieć 5G nie jest dla nas szkodliwa, jeśli trzymamy się norm i promieniowanie jest zatwierdzone przez organizacje rządowe i pozarządowe to nie ma się czym zamartwiać.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • miklas(2019-08-20 14:21) Zgłoś naruszenie 716

  Fani teorii spiskowych zostali ładnie wyjaśnieni.

  Odpowiedz
 • Newtone(2019-08-19 15:32) Zgłoś naruszenie 413

  Dobrze podsumowane, problemem jest moc, ale żeby komukolwiek zrobiła krzywdę musiałaby być tysiące razy wyższa.

  Odpowiedz
 • WAT(2020-04-14 10:33) Zgłoś naruszenie 40

  Artykul sponsorowany. Normy są przekraczane nawet do poziomów gdzie dochodzi do uszkodzenia DNA. Argumentem jest ekspozycja w czasie ale takie poziomy rejestrowane są w miejscach gdzie wielu z nas mieszka i śpi.

  Odpowiedz
 • bisness (2020-05-09 09:23) Zgłoś naruszenie 40

  nikt nie trzyma się normy i nie ma litości dla nikogo daj mi tylko zezwolenie

  Odpowiedz
 • Macior(2020-04-05 09:37) Zgłoś naruszenie 30

  Wszystko jest szkodliwe w dużej dawce

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane