statystyki

Telekomy hojne dla akcjonariuszy. Mimo wydatków na 5G zapowiedziano dywidendy

autor: Elżbieta Rutkowska02.09.2019, 10:45; Aktualizacja: 02.09.2019, 10:51
Ile mogą kosztować częstotliwości na 5G?

Ile mogą kosztować częstotliwości na 5G?źródło: ShutterStock

Mimo wydatków na 5G operatorzy zapowiadają dywidendy w najbliższych latach. Między innymi dzięki podwyżkom cen.

Latem 2020 r. ma się zakończyć aukcja pierwszych częstotliwości na sieć telekomunikacyjną piątej generacji. Telekomy poniosą wtedy spore wydatki. Mimo to Cyfrowy Polsat i Play zapowiadają, że w 2020 r. nadal będą się dzielić zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Z kolei Orange deklaruje, że rok później wróci do wypłacania dywidendy, czego nie robił od 2016 r. Analitycy uważają te plany za wykonalne. Z czterech największych graczy zamiarów nie ujawnia tylko T-Mobile, który nie jest notowany na giełdzie.

W lipcu Cyfrowy Polsat wypłacił akcjonariuszom pierwszą transzę dywidendy za 2018 r., a w październiku dorzuci drugą – razem prawie 595 mln zł. Dywidenda w wysokości 93 gr na akcję jest najwyższa w giełdowej historii spółki. Zarząd zapowiedział taką samą w kolejnych dwóch latach. Jak to zrobi, skoro jednocześnie musi zapłacić za częstotliwości na 5G i starać się obniżyć wskaźnik zadłużenia? – Nie chciałabym spekulować na temat 5G – mówi nam Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu spółki ds. finansowych, na czwartkowej prezentacji wyników za II kwartał. Prezes Mirosław Błaszczyk zapewniał, że Cyfrowy Polsat chce brać udział we wprowadzaniu nowej technologii w Polsce, ale czeka, aż regulatorzy rynku podadzą szczegóły aukcji i wdrażania 5G.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane