statystyki

Telekomy hojne dla akcjonariuszy. Mimo wydatków na 5G zapowiedziano dywidendy

autor: Elżbieta Rutkowska02.09.2019, 10:45; Aktualizacja: 02.09.2019, 10:51
Ile mogą kosztować częstotliwości na 5G?

Ile mogą kosztować częstotliwości na 5G?źródło: ShutterStock

Mimo wydatków na 5G operatorzy zapowiadają dywidendy w najbliższych latach. Między innymi dzięki podwyżkom cen.

Latem 2020 r. ma się zakończyć aukcja pierwszych częstotliwości na sieć telekomunikacyjną piątej generacji. Telekomy poniosą wtedy spore wydatki. Mimo to Cyfrowy Polsat i Play zapowiadają, że w 2020 r. nadal będą się dzielić zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Z kolei Orange deklaruje, że rok później wróci do wypłacania dywidendy, czego nie robił od 2016 r. Analitycy uważają te plany za wykonalne. Z czterech największych graczy zamiarów nie ujawnia tylko T-Mobile, który nie jest notowany na giełdzie.

W lipcu Cyfrowy Polsat wypłacił akcjonariuszom pierwszą transzę dywidendy za 2018 r., a w październiku dorzuci drugą – razem prawie 595 mln zł. Dywidenda w wysokości 93 gr na akcję jest najwyższa w giełdowej historii spółki. Zarząd zapowiedział taką samą w kolejnych dwóch latach. Jak to zrobi, skoro jednocześnie musi zapłacić za częstotliwości na 5G i starać się obniżyć wskaźnik zadłużenia? – Nie chciałabym spekulować na temat 5G – mówi nam Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu spółki ds. finansowych, na czwartkowej prezentacji wyników za II kwartał. Prezes Mirosław Błaszczyk zapewniał, że Cyfrowy Polsat chce brać udział we wprowadzaniu nowej technologii w Polsce, ale czeka, aż regulatorzy rynku podadzą szczegóły aukcji i wdrażania 5G.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane