statystyki

Anteny są niezbędne czy szkodzą kuracjuszom?

autor: Tomasz Żółciak12.12.2018, 08:10; Aktualizacja: 12.12.2018, 08:22
27. miejsce na 29 krajów europejskich zajmuje Polska pod względem prędkości internetu LTE.

27. miejsce na 29 krajów europejskich zajmuje Polska pod względem prędkości internetu LTE.źródło: ShutterStock

Resort cyfryzacji chce znieść zakaz instalowania infrastruktury telekomunikacyjnej na terenach gmin uzdrowiskowych. Te obawiają się, że stracą wyjątkowy status.

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) jest wyjątkowo zdeterminowane, by umożliwić szybki rozwój sieci 5G w Polsce. Przekonuje, że umożliwi to „innowacyjny i skokowy wzrost wydajności w kluczowych sektorach gospodarki”. W tym celu resort przygotował projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, zwany potocznie megaustawą. Obejmuje ona wiele zagadnień. MC dąży np. do liberalizacji przepisów odnoszących się do poziomów i pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku – dziś obowiązujące w Polsce limity są nawet 100-krotnie bardziej restrykcyjne niż w innych krajach UE. Jedna z istotnych zmian – i potencjalnie najbardziej kontrowersyjnych – dotyczy ingerencji w status uzdrowiska, którym dziś cieszy się 45 gmin w kraju.

Na czym miałaby ona polegać? Artykuł 34 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych wymienia wymogi, jakie gmina musi spełnić, by mieć taki status. Wśród nich mowa jest np. o złożach naturalnych surowców leczniczych, odpowiednim klimacie czy spełnianiu wymagań dotyczących ochrony środowiska. MC do tych warunków chce dodać jeszcze jeden – „posiadanie infrastruktury telekomunikacyjnej”. „Taka infrastruktura stanowi niezbędny czynnik rozwoju każdego obszaru, a w przypadku lecznictwa uzdrowiskowego stanowi warunek wprowadzania do oferty uzdrowiskowej rozwiązań z zakresu m.in. telemedycyny” – przekonuje resort.

Dla samorządowców sprawa wygląda tak, że gminy uzdrowiskowe będą musiały postawić u siebie np. maszty telekomunikacyjne, by spełnić nowe wymogi ustawowe i tym samym nie stracić statusu uzdrowiska. Zweryfikowanie tego będzie dość proste. Już dziś takie samorządy muszą nie rzadziej niż raz na 10 lat przedstawiać Ministerstwu Zdrowia (MZ) operat uzdrowiskowy, w którym potwierdza się wypełnianie aktualnych wymogów.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • łowca-absurdow(2018-12-19 09:28) Zgłoś naruszenie 64

    Piąta generacja ? Proponuję wsadzic od razu głowę do mikrofalowki. Zgon przyjdzie szybciej i będzie mniej kosztow społecznych związanych z leczeniem raka i opieką nad kalekami umysłowymi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Niektórych wypowiadających już powinno się leczyć (2018-12-31 10:53) Zgłoś naruszenie 20

    czy wy nie powinniście poddać się już leczeniu.... uzdrowiskowemu

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane