Wielkopolska transformacja energetyczna
W rozmowie ze Zbigniewem Bartusiem w studiu DGP podczas Samorządowego Kongresu Finansowego Local Trends 2025 w Sopocie Jacek Bogusławski opowiada m.in. o transformacji energetycznej regionu prowadzonej w oparciu o dobrze zdiagnozowane możliwości fizyczno-geograficzne oraz gospodarczo-społeczne, dopasowanej do potencjału poszczególnych gmin i cieszącej się poparciem mieszkańców, wyrażających swe opinie podczas bardzo szerokich konsultacji społecznych. Celem jest dynamiczny, a zarazem możliwie równomierny rozwój wszystkich części województwa.
- Jak istotna jest dziś dbałość o środowisko, w którym żyjemy, widać wyraźnie we wschodniej części regionu, gdzie mieszkańcy i przedsiębiorcy borykają się z problemem deficytu wody. Zareagowaliśmy na to błyskawicznie, pozyskując na to dodatkowe środki oraz przeznaczając ogromną część pieniędzy, jakimi dysponuje Wielkopolska, zarówno z funduszy europejskich, jak i własnego budżetu, na działania służące rozwiązaniu tego problemu – deklaruje Jacek Bogusławski.
Węgiel vs. OZE
Przypomina, że Wielkopolska pozostaje znaczącym zagłębiem węgla brunatnego stanowiącego wciąż – obok węgla kamiennego – fundament polskiego systemu energetycznego. Węgiel pozostanie z nami jeszcze przez jakiś czas jako stabilizator tegoż systemu, równocześnie jednak w regionie rozwijają się dynamicznie wszelkiego rodzaju odnawialne źródła energii.
- Wielkopolska ma bardzo dobre warunki zarówno dla farm fotowoltaicznych, jak i wiatrowych. Wciąż niedocenianym źródłem jest energia zgromadzona w ziemi. Odwierty w Kole pokazały, jaki tu drzemie potencjał, mieszkańcy już zaczynają ogrzewać tą energią swoje domy, to się dzieje także w innych miastach. Trzeba też pamiętać, że jesteśmy silnym regionem rolniczym, co skłania do rozwoju biogazowni, zwłaszcza że najnowsze technologie pozwalają na tworzenie obiektów nie emitujących w praktyce żadnych odorów – mówi członek zarządu województwa wielkopolskiego.
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania całej rozmowy.