statystyki

Tama na nieuczciwych: Jedno świadczenie dla jednego repatrianta

autor: Urszula Mirowska-Łoskot17.11.2016, 07:22; Aktualizacja: 17.11.2016, 09:03
Białoruś

Po wejściu w życie nowych przepisów osoby zainteresowane pieniędzmi na zasiedlenie będą miały trzy miesiące na złożenie wniosku od wniesienia wniosku o zezwolenie na pobyt stały w Polsceźródło: ShutterStock

O przyznaniu świadczenia pieniężnego dla posiadaczy Karty Polaka będzie decydował wojewoda. Tak wynika z nowelizacji ustawy o Karcie Polaka oraz ustawy o cudzoziemcach, nad którymi prace zakończył Sejm. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2017 r.

Zgodnie z ustawą o Karcie Polaka (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1187 ze zm.) od początku 2017 r. repatrianci będą mogli ubiegać się pieniądze na zasiedlenie. Przy czym zgodnie z obowiązującymi przepisami organem uprawnionym do wydania decyzji w sprawie przyznania świadczenia dla posiadaczy Karty Polaka osiedlających się w naszym kraju oraz do jego wypłaty jest starosta właściwy ze względu na miejsce pobytu w osoby uprawnionej. Parlament jednak postanowił to zmienić.

– Mając na względzie powiązanie uprawnienia do świadczenia pieniężnego z faktem złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały, do którego rozpatrzenia właściwy jest wojewoda, wskazane jest, aby był on również organem przyznającym to świadczenie, natomiast starosta pozostawałby organem uprawnionym do jego wypłaty – wskazali posłowie w uzasadnieniu.

Parlamentarzyści zwracają także uwagę, że obecne przepisy nie przewidują mechanizmów pozwalających na wyeliminowanie sytuacji wielokrotnego wnioskowania o przyznanie świadczenia pieniężnego przez tę samą osobę. Co więcej, nie ograniczają kręgu uprawnionych do ubiegania się o środki tylko do repatriantów, którzy złożą wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały po wejściu w życie przepisów ustawy. W efekcie o wpłatę tych pieniędzy mogłyby ubiegać się również osoby, które złożyły wnioski i uzyskały zezwolenie na pobyt stały z tytułu posiadania Karty Polaka w poprzednich latach (łącznie 10105 osób w latach 2014 – czerwiec 2016). – Pozostaje to w sprzeczności z celem świadczenia, jakim jest pomoc w początkowym okresie pobytu w Polsce osobom, które zdecydowali się na osiedlenie w naszym kraju – uzasadniają posłowie.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane