statystyki

PiS chce, by osoby na stałe mieszkające za granicą miały swoich przedstawicieli w Senacie

autor: Artur Radwan02.12.2015, 07:08; Aktualizacja: 02.12.2015, 09:58

Przedstawiciele partii rządzącej proponują, by osoby na stałe mieszkające za granicą miały swoich przedstawicieli w Senacie. W kraju wybieralibyśmy ich tylko dziewięćdziesięciu.

Zgodnie z art. 256 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 113 ze zm.) do Senatu wybiera się stu senatorów według zasady większości. Przy tego typu wyborze obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Wkrótce ten mechanizm może się zmienić.

Polonia chce zmian

Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wpłynęła właśnie interpelacja poselska w sprawie zmiany ordynacji wyborczej, która umożliwi kandydowanie do Senatu RP przedstawicielom Polonii. Poseł PiS dr Artur Górski, wiceprzewodniczący komisji łączności z Polakami za granicą, podkreśla w niej, że polonusi z różnych krajów od lat domagają się biernego prawa wyborczego w wyborach parlamentarnych. Dlatego 10 proc. mandatów do Senatu RP powinni obsadzać Polacy mieszkający na świecie, posiadający czynne prawa wyborcze w naszym kraju. Według propozycji przekazanej mu przez Polonię kanadyjską mandaty mogłyby zostać rozdzielone między kontynenty i państwa w jednomandatowych okręgach wyborczych.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane