statystyki

NSA: Komisję konkursową do wyboru kierownika przychodni powołuje rada gminy

autor: Elżbieta Dominik26.10.2016, 10:29; Aktualizacja: 26.10.2016, 10:53
Lekarz, zdrowie, szpital

Wojewoda argumentował, że konkurs na stanowisko kierownika oraz zastępcy kierownika w przychodni, która nie jest przedsiębiorcą, ogłasza tzw. podmiot tworzącyźródło: ShutterStock

Zdaniem wojewody powinien to robić wójt, burmistrz lub prezydent. Nie zgodził się z tym jednak Naczelny Sąd Administracyjny.

To rada gminy jako jednostka stanowiąca samorządu terytorialnego powołuje komisję konkursową do przeprowadzenia konkursu na stanowisko kierownika przychodni. Dopiero kolejne czynności, w tym rozpisanie konkursu, należą do kompetencji organu wykonawczego jednostki samorządu, czyli wójta – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II OS 1673/16) z 13 września 2016 r. NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody od wyroku sądu, który zakwestionował wcześniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze. Sprawa dotyczyła powołania komisji konkursowej, która miała wyłonić kierownika przychodni. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada gminy M. Niedługo rozstrzygnięciem nadzorczym nieważność uchwały stwierdził wojewoda.

Argumenty wojewody

Wojewoda argumentował, że konkurs na stanowisko kierownika oraz zastępcy kierownika w przychodni, która nie jest przedsiębiorcą, ogłasza tzw. podmiot tworzący. A za taki należy uznać – zdaniem wojewody – podmiot albo organ, który utworzył podmiot leczniczy w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo jednostki budżetowej. A zatem – jak uznał – nie rada gminy, lecz gmina. Kierownikiem urzędu gminy jest wójt. Zatem według wojewody taką komisję powinien powoływać wójt.

Rada gminy w M. nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem. W jej ocenie wojewoda dokonał błędnej interpretacji pojęcia „podmiotu tworzącego”. Argumentowała, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w M. utworzyła rada gminy w M., a zatem już sama wykładnia językowa może sugerować, że to ona jest podmiotem tworzącym, a nie organ wykonawczy, czyli wójt. W związku z tym skierowała sprawę do sądu.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane