Tak wynika z uwag do projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Autorem projektu jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).
Proponowana regulacja przedłuża okres obowiązywania ochrony tymczasowej w Rzeczypospolitej Polskiej do 4 marca 2026 r., tj. do terminu wskazanego w decyzji wykonawczej (UE) 2024/1836. Zdaniem RCL jednak należy rozważyć korektę wskazanego terminu w sposób skorelowany z rokiem szkolnym, a nie 4 marca 2026 r. Legislatorzy przypominają, że na przestrzeni lat obowiązywania nowelizowanej ustawy wskazany zakres czasowy był określany w sposób odnoszący się wprost do roku szkolnego. Kolejne nowelizacje specustawy ukraińskiej również korygowały określony termin, wprost wskazując na rok szkolny. Ukraińskie dzieci i młodzież oraz ich rodzice mogli więc dłużej przebywać w Polsce oraz korzystać z przywilejów, jakie wynikają z ochrony tymczasowej.
Ważne Ochrona tymczasowa obejmuje wiele praw i świadczeń, takich jak: prawo pobytu, dostęp do rynku pracy i zakwaterowania, pomoc medyczna, pomoc społeczna oraz edukacja dzieci
„Wydaje się zatem, że także w proponowanej nowelizacji wskazana technika powinna również znaleźć swoje odzwierciedlenie, co jest istotne zwłaszcza w kontekście zapewnienia prawidłowej pracy placówek do zakończenia roku szkolnego i obsady kadrowej w szkołach” – czytamy w opinii RCL do projektu nowelizacji specustawy ukraińskiej.
MSWiA obstaje jednak przy swoim. „Termin obowiązywania projektowanej ustawy został skorelowany z terminem określonym w obowiązującej decyzji wykonawczej Rady (UE) 2024/1836 z 25 czerwca 2024 r. Dalsze decyzje o ewentualnym przedłużeniu obowiązywania ustawy będą podejmowane po wejściu do obrotu prawnego kolejnej decyzji Rady UE, przedłużającej okres obowiązywania ochrony czasowej na terytorium UE” – odpowiada resort spraw wewnętrznych.
Jest to o tyle niezrozumiałe, że w UE ministrowie już osiągnęli kolejne porozumienie polityczne w sprawie propozycji przedłużenia obowiązywania dyrektywy w sprawie ochrony tymczasowej do 4 marca 2027 r. dla uchodźców z Ukrainy. Zatem wszystko wskazuje na to, że niebawem będzie konieczna następna nowelizacja. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie uzgodnień