Poziom zagrożenia w zakresie cyberbezpieczeństwa jest bardzo wysoki – nie ukrywa szef NASK S.A. Potrzebna jest świadomość w jednostkach samorządu terytorialnego w zakresie dbałości o cyberbezpieczeństwo jego w wielu obszarach, takich jak systemy wodno-kanalizacyjne czy energetyka. Zasadniczo są one ściśle związane z działalnością samorządów terytorialnych różnych szczebli. Trzeba również pamiętać o wywołującej szkody dezinformacji i zapobiegać tym zdarzeniom i incydentom.
Wysoka pozycja na liście zadań
- Cyberbezpieczeństwo to zdecydowanie priorytet i cel strategiczny państwa na najbliższe lata . Bezpieczeństwo cyfrowe to zadanie do wykonania dla jednostek samorządu terytorialnego , tu i teraz – podkreśla Jarosław Grzywiński.
Troska o cyberbezpieczeństwo oznacza wprowadzanie odpowiednich rozwiązań technologicznych i zabezpieczeń, ale również edukację i higienę cyfrową. Wyższa świadomość i wiedza są niezbędne w niwelowaniu zagrożeń. Do ich powstawania przyczynia się również sytuacja za wschodnią granicą Polski i pełnoskalowa wojna w Ukrainie,a także globalne wyzwania geopolityczne.
W naszym kraju nadal obowiązuje drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP, dotyczący zagrożenia cyberterroryzmem. Służby i administracja publiczna muszą pozostawać w stanie podwyższonej gotowości.
NASK otwarty na współpracę
NASK zamierza angażować się we współpracę z samorządami terytorialnymi. Jak podkreśla Jarosław Grzywiński, istnieje mnóstwo dobrych przykładów dotyczących procesów cyfryzacji realizowanych w samorządach terytorialnych. Są one również związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i najnowszych technologii.
NASK S.A. jest integratorem usług telekomunikacyjnych. Świadczy usługi bezpieczeństwa teleinformatycznego, kolokacji i hostingu, buduje sieci korporacyjne, oferuje usługi centrum danych ulokowane we własnych serwerowniach. Zapewnia również tradycyjne usługi teleinformatyczne - dostęp do internetu i telefonię.