W przypadku, gdy na terenie nieruchomości działa więcej niż jedna placówka dla osób bezdomnych, będzie dopuszczalne zapewnianie opieki przez jednego pracownika dla maksymalnie 50 osób, które w nich przebywają. Warunkiem będzie, aby nie wpływało to negatywnie na jakość tej opieki.
Tak przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 27 kwietnia 2018 r. w sprawie minimalnych standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi oraz ogrzewalni (Dz.U. poz. 896). Ma ona wprowadzić nowe przepisy, które znajdą zastosowanie, gdy na terenie jednej nieruchomości funkcjonuje kilka placówek. Projekt zakłada, że będą one mogły wspólnie korzystać z pomieszczeń innych niż noclegowe, mieszkalne i pobytowe. Obecnie jest bowiem tak, że organy kontrolne często wymagają, aby każda placówka miała swoje odrębne pomieszczenia, co oznacza, że w jednym budynku są np. dwie kuchnie czy pralnie, co nie jest zasadne, a jednocześnie stanowi duże obciążenie finansowe dla podmiotów prowadzących miejsca pobytu dla osób bezdomnych (samorządów i organizacji pozarządowych). Z podobnych względów Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRiPS) proponuje też, aby w takich dzielących wspólny budynek placówkach opieka była zapewniana przez jedną osobę przypadającą na nie więcej niż 50 bezdomnych, przy czym wyłączone tutaj będą schroniska z usługami opiekuńczymi.
Łagodniejsze standardy dla placówek dla osób bezdomnych
Poza zmianami obejmującymi treść rozporządzenia, projekt zawiera też modyfikacje w czterech załącznikach, które określają standardy dla każdego typu placówki dla osób bezdomnych. Jedna z nich pozwala, aby przez krótki okres czasu – nie dłuższy niż siedem dni – schroniska, schroniska z usługami opiekuńczymi, noclegownie i ogrzewalnie mogły mieć przekroczony, ale nie więcej niż o 10 proc., standard wskazujący, ile osób bezdomnych może przypadać na jednego opiekuna. Sytuacja finansowa większości placówek pozwala im na zatrudnienie tylu osób, aby spełniony był minimalny standard, ale to powoduje problemy w sytuacji nieobecności pracownika, który np. idzie na zwolnienie lekarskie. Dodatkowo, w związku z absencją opiekuna, placówka będzie mogła zapewnić na ten czas zastępstwo innego pracownika lub wolontariusza, który nie będzie musiał posiadać wymaganych przepisami kwalifikacji zawodowych, poza ukończonym szkoleniem z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Z takiego rozwiązania nie będą mogły jednak skorzystać schroniska z usługami opiekuńczymi.
Natomiast dla wszystkich czterech rodzajów placówek dopuszczona będzie możliwość przekroczenia o 5 proc. normy wskazującej minimalną powierzchnię przypadającą na jedną osobę w pomieszczeniach noclegowych oraz odejście od sztywnych wymagań dotyczących liczby misek ustępowych oraz pisuarów w sanitariatach. Z kolei, tylko w odniesieniu do ogrzewalni nastąpi zmiana stanowiąca, że w zimie, szczególnie wtedy, gdy temperatura między godziną 8 rano a 19, spada poniżej zera stopni, jakby temperatura miała być czynna całą dobę, a nie tylko w godzinach wieczornych i nocnych, o ile w gminie nie działa inna placówka dla osób bezdomnych, która jest otwarta w ciągu dnia. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu rozporządzenia