statystyki

Opóźnione standardy dla placówek tymczasowego schronienia

autor: Michalina Topolewska05.09.2016, 07:31; Aktualizacja: 05.09.2016, 10:24
bezdomny

Nowe przepisy zakładają też, że co do zasady – poza szczególnie uzasadnionymi przypadkami – w schronisku i noclegowni nie będą mogli przebywać bezdomni znajdujący się pod wpływem alkoholuźródło: ShutterStock

Pomoc przyznana w formie umieszczenia w noclegowni lub ogrzewalni nie będzie wymagała przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego. Ośrodek pomocy społecznej nie wyda też decyzji w tej sprawie.

Od dziś zaczynają obowiązywać zmiany dotyczące art. 48a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930), które wynikają z ubiegłorocznej nowelizacji jej przepisów. Nowe regulacje dotyczą zasad zapewniania tymczasowego schronienia osobom bezdomnym. Zgodnie z nimi służyć będą do tego trzy rodzaje placówek: schronisko, noclegownia oraz ogrzewalnia. Pierwsza z nich będzie oferować pobyt całodobowy i jest przewidziana dla osób, które podpiszą kontrakt socjalny. Natomiast noclegownia i ogrzewalnia mają być miejscami pobytu w porze nocnej, przy czym ta ostatnia ma mieć charakter interwencyjny i wyposażona będzie w co najmniej miejsca siedzące.

Nowe przepisy zakładają też, że co do zasady – poza szczególnie uzasadnionymi przypadkami – w schronisku i noclegowni nie będą mogli przebywać bezdomni znajdujący się pod wpływem alkoholu. Zapewnienie pobytu w noclegowni i ogrzewalni będzie się odbywać w trybie uproszczonym, czyli bez konieczności przeprowadzania wywiadu środowiskowego i wydawania decyzji.

Ponadto wszystkie wspomniane placówki muszą spełniać określone standardy związane z warunkami lokalowymi, oferowanymi usługami oraz kwalifikacjami osób w nich pracujących. Mają one być szczegółowo wskazane w rozporządzeniu, a obecnie działające placówki będą musiały się do niego dostosować. Przepisy przewidują, że będą na to miały 36 miesięcy, ale czas ten biegnie już od 5 września 2015 r. (wtedy weszła w życie większość przepisów nowelizacji). Problem w tym, że rozporządzenie, które powinno wejść w życie dzisiaj, jest jeszcze na etapie projektu. Co więcej, do niektórych jego zapisów mają uwagi samorządy.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane