statystyki

Rząd wzmacnia regionalne izby obrachunkowe. Czy słusznie?

autor: Tomasz Żółciak24.08.2016, 07:35; Aktualizacja: 24.08.2016, 08:39
pieniądze

Dług całego sektora JST wynoszący ok. 72 mld zł w całości długu publicznego stanowi niewielką jego część.źródło: ShutterStock

 Samorządy są bardziej zadłużone. Gabinet Beaty Szydło chce wzmocnić uprawnienia Regionalnych Izb obrachunkowych. O tym, czy jest to słuszne posunięcie debatowali Aleksander Nelicki i Zbigniew Rękas.

Gabinet Beaty Szydło, coraz bardziej zaniepokojony skalą zadłużenia JST, zamierza istotnie poszerzyć kompetencje RIO. Czy samorządowy dług osiągnął już poziom, w którym powinniśmy zacząć się niepokoić i odgórnie go regulować?

NIE

W tej sprawie chyba reagujemy na sytuację sprzed paru lat, kiedy zadłużenie samorządów odpowiadało sześcioletniej łącznej nadwyżce dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi JST. Teraz jest lepiej. Jeżeli nie zmienią się zewnętrzne warunki finansowania samorządu, to nie grozi nam załamanie finansów publicznych. Oczywiście, nie oznacza to, że nie powinniśmy uszczelnić systemu monitorowania tego, co się dzieje w poszczególnych jednostkach samorządowych. Powinno się tu zrobić dwie rzeczy: urealnić wskaźnik dopuszczalnego zadłużenia z art. 243 ustawy o finansach publicznych (wyeliminować błąd z wymogiem podwójnego zabezpieczenia spłaty odsetek) i równocześnie uszczelnić system, tak aby nie można było systemu kontroli obchodzić, czy wręcz oszukiwać (sztuczki finansowe typu sprzedaż zwrotna).


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane