W przypadku gdy wytwórcą odpadów budowlanych i rozbiórkowych jest osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą, obowiązek segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych musi wykonać następny posiadacz odpadów, któremu ten wytwórca przekazał te odpady. Te nowe obowiązki wynikają z art. 101a ust. 1 i 2 ustawy o odpadach, dodanego na mocy najnowszej nowelizacji z 21 listopada 2024 r.
– Obowiązek segregacji dotyczy także punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) – mówi Mateusz Karciarz z kancelarii Jerzmanowski i Wspólnicy. Jak dodaje, nie muszą jednak robić tego samodzielnie. W myśl bowiem nowo dodanego art. 101a ust. 3 ustawy o odpadach zarówno wytwórca odpadów budowlanych i rozbiórkowych, jak i „następny posiadacz” mogą zlecić wykonanie obowiązku podmiotowi mającemu odpowiednie uprawnienia do segregacji – w drodze umowy określającej dalsze zagospodarowanie wysegregowanych odpadów, zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności. – Oznacza to, że PSZOK podobnie jak przedsiębiorcy będzie mógł przekazać odpady profesjonalnej firmie, która zajmuje się ich segregacją – wyjaśnia Mateusz Karciarz. Jak dodaje nie wszystkie PSZOK-i i gminy zauważyły nowy obowiązek. – Jednak w praktyce mają sporo czasu, by wprowadzić segregację albo znaleźć firmę, która zrobi to na jej zlecenie – mówi prawnik.
Jak wyjaśnia, PSZOK-i mogą bowiem magazynować na swoim placu przyjęte odpady zmieszane nawet przez trzy lata. – A zatem nie muszą się spieszyć z podpisywaniem umów, mogą wynegocjować sobie korzystne warunki z firmami zajmującymi się selekcją. Muszą jednak wziąć pod uwagę to, że te trzy lata to okres łączny, w czasie którego również firma otrzymująca zlecenie musi dokonać segregacji – wyjaśnia prawnik.
Warto przy tym zadbać o odpowiednie klauzule zabezpieczające na wypadek nieodpowiedniego wykonania umowy, gdyż zgodnie z art. 101a ust. 4 ustawy o odpadach „Odpowiedzialność za wykonanie obowiązku segregacji odpadów ponoszą solidarnie wytwórca odpadów budowlanych i rozbiórkowych, następny posiadacz odpadów oraz podmiot, któremu zlecono segregację”.
Niektóre miasta, np. Ciechanów, zdecydowały się na jeszcze inne rozwiązanie. – Nasz PSZOK przyjmuje od mieszkańców wyłącznie odpady posegregowane na frakcje – mówi Paulina Rybczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów.
Od 1 stycznia 2025 r. mieszkańcy w całej Polsce będą również mieli obowiązek odrębnego zbierania tekstyliów. Nie będzie można już wrzucać ich do pojemników na zmieszane odpady komunalne. Gminy w myśl art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mają obowiązek przyjmować je w PSZOK-ach.
Natomiast w przepisach nie wpisano obowiązku odbierania ich nieruchomości. Dlatego zdaniem ekspertów gminy najczęściej będą bazować na przyjmowaniu ich w PSZOK-ach, ewentualnie ustawią specjalne kontenery w wybranych lokalizacjach. ©℗
Podstawa prawna
Podstawa prawna
art. 2 ustawy z 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1834)
art. 101a ust. 3 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1587; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1834)
art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 399; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1834)