statystyki

Wojewoda przejmie lokalne rady dialogu społecznego

autor: Łukasz Guza28.07.2016, 08:06; Aktualizacja: 28.07.2016, 08:17
biznes, prawo, dokument, podpis

Projekt przewiduje także, że powołane już rady będą kontynuować swoją działalność na zasadach określonych w projekcie nowelizacjiźródło: ShutterStock


Organy administracji rządowej w terenie zapewnią funkcjonowanie wojewódzkich rad dialogu społecznego (WRDS) – wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.


Wojewodowie przejmą kompetencję do tworzenia WRDS od marszałków województwa. Ci ostatni sygnalizowali brak środków (przekazywanych jako dotacja celowa) na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem lokalnych rad. Koszty funkcjonowania WRDS przewyższały zakładane wydatki. Dlatego – zdaniem projektodawcy – zasadne jest przejęcie omawianego zadania przez organ administracji rządowej w terenie bez konieczności zwiększania pieniędzy na ten cel.

Zgodnie z projektem wojewoda będzie postanawiać o utworzeniu lub likwidacji rady oraz decydować o powołaniu i odwołaniu jej członków. Obsługę WRDS zapewni biuro wojewódzkiej rady dialogu społecznego, będące komórką organizacyjną urzędu wojewódzkiego. Tworzenie i zapewnienie funkcjonowania rad stanie się zadaniem własnym administracji rządowej, realizowanym przez wojewodę i finansowanym w ramach limitu wydatków w części 85 – Wojewodowie. Oznacza to, że środki przewidziane na dotacje celowe dla marszałków będą w dyspozycji wojewodów na zapewnienie funkcjonowania WRDS (z wyjątkiem roku 2016 r., w którym to marszałek finansował działalność WRDS i dotacja na ten cel została przekazana). Pozostałe środki na wydatki związane z funkcjonowaniem rad do końca 2016 r. zapewni wojewoda w ramach środków przewidzianych na funkcjonowanie urzędu wojewódzkiego.


Pozostało jeszcze 10% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane