Na 91 skontrolowanych gmin tylko w czterech jednostkach (po jednej gminie wiejskiej i miejskiej oraz dwie gminy miejsko-wiejskie) stwierdzono możliwość naruszenia dyscypliny finansów publicznych – wynika z najnowszej kontroli przeprowadzonej przez regionalne izby obrachunkowe (RIO) we wszystkich województwach.

Łącznie samorządy wypłaciły w 2022 r. wynagrodzenia zawyżone o ponad 859 tys. zł i zaniżone o 118,5 tys. zł. Kontroli poddano wynagrodzenia 91 lokalnych włodarzy, 63 ich zastępców, 91 skarbników, 59 sekretarzy i 357 pozostałych urzędników.

Do poszczególnych jednostek skierowano 173 wnioski pokontrolne (81 do gmin wiejskich, 65 do gmin miejsko-wiejskich, 27 do gmin miejskich). „Z ustaleń zawartych w niektórych protokołach kontroli wynikało, że już w trakcie czynności kontrolnych niedopłacone kwoty zostały przekazane pracownikom oraz podjęte zostały działania mające na celu wyegzekwowanie kwot nienależnie wypłaconych” – informuje Krajowa Rada RIO.

Przykładowe stwierdzone nieprawidłowości to np. nieuzasadnione zmniejszenie wysokości dodatku za wieloletnią pracę za czas nieobecności w pracy z powodu choroby czy wypłacenie pracownikowi dodatku specjalnego za realizację jego podstawowych za- dań. W ocenie kontrolerów doprecyzowania wymagają m.in. przepisy dotyczące dodatków dla pracowników zatrudnionych na podstawie powołania. – Rzeczywiście zapisy ustawowe nie są wystarczające do jednoznacznego ich określenia, ale zawsze wychodziłem z założenia, że jest to celowy zabieg ustawodawcy. Można rozważyć wprowadzenie przepisów, które określą minimalne poziomy dodatków funkcyjnych – komentuje Artur Jakub Goryszewski, skarbnik gminy Radzymin.

ikona lupy />
Gminy dobrze radzą sobie z naliczaniem wynagrodzeń dla pracowników / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe